Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. júna 2015

Slovensko urobilo veľký pokrok pri zaistení energetickej bezpečnosti



Maroš Šefčovič, archívne foto



Zdieľať
Maroš Šefčovič, archívne foto Foto: TASR/AP
Bratislava 20. júna (TASR) - Slovensko sa poučilo z plynovej krízy v roku 2009 a urobilo veľký pokrok pri zaistení energetickej bezpečnosti. Pomohli mu reverzné toky plynu a regionálne prepojenia plynovodov. Povedal v rozhovore pre TASR v rámci medzinárodného bezpečnostného fóra GLOBSEC podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.


"Reverzným tokom Slovensko pomáha aj Ukrajine. Prepojenie s Maďarskom je veľký vklad do posilnenia regionálnej energetickej bezpečnosti. Vďaka spojeniu s českou plynovodnou sústavou je možné získať aj nórsky plyn. Dôležité bude aj pripravované prepojenie s Poľskom, kde onedlho spustia terminál so skvapalneným plynom (LNG) vo Swinoujsćii, čo vlastne otvára globálny trh s LNG a možnosť si získať plyn aj tam," zdôraznil Šefčovič s tým, že celkovo je situácia v EÚ lepšia ako v minulosti s prepojeniami, reverznými systémami a lepším využitím zásobníkov plynu. "Ak by došlo k hlbšej kríze, prerušeniu dodávok z Ruska, Európa by vydržala aj šesť mesiacov. Stále však platí, že musíme mať viacero dodávateľov a nielen viacero trás, po ktorých prichádza plyn," konštatoval Šefčovič.

Posilnenie energetickej bezpečnosti súvisí aj s konceptom Energetickej únie. Tá bola, podľa Šefčoviča, prijatá členskými štátmi EÚ pozitívne. "Pred tromi rokmi som si nevedel predstaviť, že budeme hovoriť o Energetickej únii, lebo to bola doména členských krajín, kde zdôrazňovali národný prístup, národné špecifikum. Ekonomická kríza a obavy z hľadiska energetickej bezpečnosti vyniesli túto tému medzi najvyššie priority v rámci EÚ," dodal podpredseda EK.

Projekt Energetickej únie už prechádza do fázy implementácie, najmä v legislatívnej oblasti. "V lete príde prvá časť avizovaných zmien, kde budeme prezentovať naše myšlienky, ako je potrebné zmeniť dizajn trhu s elektrickou energiou. Prezentujeme aj predstavy, ako posilniť postavenie spotrebiteľov na trhu, ako môžu využívať nové technológie, aby sa mohli rozhodovať od koho budú energiu kupovať, za aké ceny a v akom časovom pásme počas dňa. Prídeme aj s návrhom zmeny obchodovania s emisiami," uviedol Šefčovič, ktorý považuje za dôležité aj aktivity v diplomatickej rovine.

"Veľmi intenzívne rokujeme s členskými krajinami, ako zaistiť energetickú bezpečnosť v juhovýchodnej Európe. Snažíme sa, aby každá krajina v nej mala v dohľadnom čase prístup aspoň k trom rôznym zdrojom plynu. Pre túto časť Európy je to veľký problém," uzavrel Šefčovič.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Svidník: Letná sezóna sa začala, k dispozícii je sedem bazénov
<< predchádzajúci článok
Záujem turistov o dovolenku v Grécku je aj napriek kríze stále veľký