Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. februára 2025

Slovensko si pripomína podľa ministra Blanára významný deň, od vstupu do UNESCO uplynulo 32 rokov



Slovensko si pripomína 32. výročie vstupu do UNESCO (Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru), ktorá pomáha ...



Zdieľať
66dad4e5adf21324715959 676x451 9.2.2025 (SITA.sk) - Slovensko si pripomína 32. výročie vstupu do UNESCO (Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru), ktorá pomáha štátom pri uchovávaní, zveľaďovaní a ochrane kultúrneho či prírodného dedičstva a tradícií.


„Vďaka členstvu v tejto prestížnej organizácii môžeme ešte viac udržiavať pre ďalšie generácie to, čo robí našu vlasť výnimočnou, a to nielen na Slovensku, ale s presahom do celého sveta,“ uviedol pri príležitosti výročia slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár (Smer-SD).

Úlohy organizácie UNESCO


Ako pripomenulo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ), v súčasnosti má UNESCO 194 členov a 12 pridružených členov. Blanár podotkol, že v roku 1945 patrilo k zakladajúcim členom organizácie i vtedajšie Československo. Súčasná Slovenská republika sa pridružila krátko po svojom vzniku, 9. februára 1993.

„Kultúrne, prírodné a nehmotné dedičstvo Slovenska je i vďaka značke UNESCO medzinárodne uznávané. Potvrdením našej expertízy je tiež úspešné zastúpenie SR, v novembri 2023 sme sa stali členom Výkonnej rady UNESCO, kde počuť slovenský hlas v dôležitých oblastiach tak, ako sme to zadefinovali aj v Programovom vyhlásení vlády SR,“ prízvukoval Blanár, ktorý predsedá Slovenskej komisii pre UNESCO.

Komisia na Slovensku zabezpečuje činnosť UNESCO. V Paríži tiež pôsobí pri UNESCO Stála delegácia SR. Medzi úlohy organizácie patrí napríklad vytváranie Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva, Slovensko v ňom má zapísaných šesť kultúrnych a dve prírodné pamiatky.

Prírodné lokality v zozname


„Kultúrnymi lokalitami sú Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, ďalej tiež Historické jadro mesta Bardejov, Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka a Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes (západný segment), ktoré sú spoločnou lokalitou s Nemeckom a Rakúskom," približuje MZVaEZ SR.

Prírodnými lokalitami Slovenska, zapísanými v zozname, sú Jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu, ide o spoločnú lokalitu s Maďarskom. Druhou prírodnou pamiatkou sú Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.

„Súčasťou prestížnych zoznamov UNESCO je zároveň deväť prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva, tiež aktuálny zápis Školy remesiel Ústredia ľudovej umeleckej výroby z decembra 2024 na Zozname dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva. Pod značku organizácie patria na Slovensku štyri biosférické rezervácie, jeden geopark, tri zápisy v registri Pamäť sveta, štyri katedry, 25 pridružených škôl a Kreatívne i Učiace sa mestá UNESCO," dodáva ministerstvo.


Zdroj: SITA.sk - Slovensko si pripomína podľa ministra Blanára významný deň, od vstupu do UNESCO uplynulo 32 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kresťanskí demokrati nepodporia Rašiho pri voľbe predsedu Národnej rady SR
<< predchádzajúci článok
Rusko prišlo o ďalších takmer 1 500 vojakov a 11 tankov, strata v armáde sa blíži k hranici 850-tisíc