BRATISLAVA 16. januára (SITA) - Slovensko sa opäť snaží o spätné odkúpenie 49-percentného podielu spoločnosti Transpetrol.
Ako uviedol pre agentúru SITA minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, v súčasnosti ministerstvo hospodárstva intenzívne rokuje o spätnom odkúpení spomínaného podielu s oboma stranami, ktoré si nárokujú kontrolu nad minoritným podielom slovenského prepravcu ropy. O kontrolu nad akciami sa súdne sporia Jukos Finance, kontrolovaný americkým manažmentom, a jej materská firma, ruská skrachovaná spoločnosť Jukos. "Začali sme s novou ofenzívou, s tým. že rokujeme s jednou aj druhou stranou a jediné východisko z tejto situácie vidíme v tom, aby nám obe strany umožnili spätný odkup týchto akcií. S ruskou stranou sme na túto tému už hovorili, tam nemáme problémy. Už sme hovorili v podstate aj so zástupcami amerického manažmentu v Jukos Finance. Dnes je to skôr v polohe, že hovoríme o cene," povedal Jahnátek.
Minister v spätnom odkúpení akcií Transpetrolu slovenskou stranou nevidí pre Slovensko finančný problém. "Myslím si, že tu nie je finančný problém, lebo tu je len iná forma štátnych aktív. Čiže nemalo by to negatívny dopad na štátny rozpočet, ani deficit. Malo by to dopad len na výšku disponibilných prostriedkov, ale na druhej strane si myslím, že Transpetrol bude po spustení vetvy Odesa-Brody zohrávať veľmi strategickú polohu, a bolo by dobré, keby slovenská strana získala späť 49 % akcií Transpetrolu," doplnil Jahnátek. Cena 49-percentného podielu Transpetrolu sa na konci minulého roka pohybovala na úrovni 263 mil. USD. Minister Jahnátek nechcel bližšie konkretizovať, dokedy by mohla slovenská strana podiel v Transpetrole spätne odkúpiť. "Už som dal dva termíny k Transpetrolu, nerád by som dával ďalšie, lebo nie je to jednoduché. Je tam veľa právnych zádrhov. Myslím si, že keby došlo k súhlasu aj starého Jukosu aj nového Jukosu, nemal by byť problém, že by slovenská strana akcie odkúpila," dodal Jahnátek.
Podľa ministra po poslednom rozhodnutí holandského súdu sa situácia v Transpetrole ešte viac skomplikovala vzhľadom na to, že ruská strana sa rozhodla odvolať voči rozhodnutiu. "To znamená, že minimálne do októbra až novembra vlastne nebude jasné ani to, kto sú právoplatní štatutárni zástupcovia Jukosu, a toto rozhodnutie súdu spochybnilo ešte aj vlastnícke práva Jukos Finance. To znamená, že tá situácia je veľmi zložitá," doplnil Jahnátek. Minister je však presvedčený, že Slovensko akcie slovenského prepravcu ropy získa naspäť. "Ja tomu verím," konštatoval Jahnátek.
Súd prvej inštancie v Amsterdame v novembri minulého roka rozhodol, že americkí manažéri Bruce Misamore a David Godfrey sú legitímnymi riaditeľmi Jukos Finance B.V. Podľa hovorkyne odvolaných riaditeľov Claire Davidson všetky akcionárske rozhodnutia vo vzťahu k Jukos Finance B.V. prijaté správcom konkurznej podstaty ruskej materskej spoločnosti Jukos Oil Company Eduardom Rebgunom boli tak rozhodnutím holandského súdu neplatné. Správca konkurznej podstaty, menovaný ruským súdom, nemal podľa rozhodnutia holandského súdu právo odvolať pôvodný manažment a menovať svojich vlastných riaditeľov do holandskej dcéry Jukos Finance ruskej skrachovanej firmy Jukos Oil Company.
Zahraničné aktíva zbankrotovanej spoločnosti Jukos vrátane minoritného podielu v Transpetrole predal v auguste na dražbe správca konkurznej podstaty Rebgun firme Promnefťstroj, ktorá podľa denníka Kommersant figurovala v zozname pridružených spoločností Rosnefť ešte k 30. júnu tohto roka. Podľa ďalších medializovaných informácií sa však k vlastníctvu firmy Promnefťstroj hlásila americká spoločnosť Monte-Velle. Promnefťstroj zaplatil za firmu Jukos International UK B.V. so sídlom v Holandsku, pod ktorú patrí Jukos Finance vlastniaca podiel v Transpetrole, 7,8 mld. rubľov (RUB), čo bolo len mierne zvýšenie oproti vyvolávacej cene 7,6 mld. RUB. Správca konkurznej podstaty Jukosu Eduard Rebgun vtedy uviedol, že firma Jukos International UK B.V, má popri podiele v Transpetrole na svojich účtoch ešte minimálne 1,5 mld. USD.
Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.
SITA