Slovensko obchodovalo so zbraňami s firmou AEY, ktorú v Amerike vyšetrujú pre podvody, informuje o tom dnešné vydanie Sme. Denník New York Times zistil, že firma Afgancom predávala desaťročia starú ...
BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) - Slovensko obchodovalo so zbraňami s firmou AEY, ktorú v Amerike vyšetrujú pre podvody, informuje o tom dnešné vydanie Sme. Denník New York Times zistil, že firma Afgancom predávala desaťročia starú čínsku muníciu z Albánska a tvrdila, že je z Maďarska. Ďalšie zbrane a muníciu pre nich nakúpila aj v Bulharsku, Rumunsku, Česku a na Slovensku. Nie je jasné, čo presne sa s nimi stalo a za akých okolností ju americká firma nakupovala. Spoločnosť AEY vlani v januári dostala od americkej armády zákazku za 298 miliónov dolárov, aby zásobovala afganskú políciu a armádu. Minulý týždeň po zistení New York Times o obchod prišla. V čase zverejnenia článku bol jej šéf na Slovensku a rokoval o ďalších obchodoch, tvrdí Sme.
Na Slovensku sa AEY spomína ako „zahraničný zmluvný partner“ slovenskej firmy ZVS Holding na licencii, ktorú získala 18. marca od ministerstva hospodárstva na vývoz 1,6 milióna nábojov pre afganskú vládu. Časť z nich kúpila od inej firmy Petina International. Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara pre Sme povedal, že firma AEY je na licencii „iba pre tento jeden prípad“. Zvara povedal, že slovenská strana nedostala výsledky vyšetrovania z USA.
Riaditeľ ZVS Holding Miroslav Solava ani obchodný riaditeľ Vladimír Ďuriš, ktorí podpísali žiadosť o udelenie licencie, na opakovanú žiadosť o vyjadrenie nereagovali. ZVS Holding predal zo skladov milión nábojov ráže 7,62 mm do samopalov. Petina podľa Sme predala 636 435 nábojov ráže 12,7 mm do veľkorážnych guľometov. Spoločnosť získala muníciu v roku 2002 od ministerstva obrany. „To je nejaký omyl,“ tvrdí riaditeľ Petiny Peter Peniaška. „Nemáme s ním (AEY) nič spoločné."
New York Times zverejnil prepisy telefónnych rozhovorov, v ktorých šéf firmy AEY Efraim Diveroli hovorí, že albánski politici brali úplatky za to, že obchody so zbraňami uľahčia. V Albánsku preto začal generálny prokurátor vyšetrovať, či do obchodu neboli zapletení aj premiér Sali Beriša a minister obrany Fatmir Media. V Maďarsku premiér Ferenc Gyurcsány požiadal Národný bezpečnostný úrad, aby preveril dodávky munície do Afganistanu. Najväčší rozruch je v Spojených štátoch. Kritici sa pýtajú Pentagonu, ako je možné, že taký dôležitý kontrakt získala spoločnosť, ktorú vedie 22-ročný Efraim Diveroli s pochybnou minulosťou, a jeho 25-ročný partner je školeným masérom. Diveroliho zatkli minulý mesiac za jazdu v opitosti. V minulosti ho už obvinili z používania falošného občianskeho preukazu, podľa ktorého bol o štyri roky starší. Oficiálny vek, odkedy je povolené piť alkohol, je na Floride 21 rokov, uvádza sa ďalej Sme.
SITA