Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. januára 2009

Slovensko pomáha Čiernej Hore na ceste do NATO a EÚ



Zástupcovia Slovenskej atlantickej komisie v dňoch 18. - 20. januára 2009 navštívili hlavné mesto Čiernej Hory Podgoricu, kde uskutočnili rokovania na vysokej štátnej úrovni. Slovenská atlantická ...



Zdieľať
BRATISLAVA 26. januára (WN/PR) - Zástupcovia Slovenskej atlantickej komisie v dňoch 18. - 20. januára 2009 navštívili hlavné mesto Čiernej Hory Podgoricu, kde uskutočnili rokovania na vysokej štátnej úrovni. Slovenská atlantická komisia (SAC) tak zahájila šesťmesačný projekt, ktorý má podporiť ambície Čiernej Hory integrovať sa do NATO a EÚ. Projekt Čierna Hora na ceste do euroatlantickej rodiny je financovaný v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci SR. Odborným garantom projektu je veľvyslanec František Lipka, ktorý bol v roku 2006 predsedom Republikovej komisie pre organizovanie referenda o novom štátoprávnom štatúte Čiernej hory.


Úspech integračného procesu je pre Čiernu Horu, ktorá získala nezávislosť v roku 2006, jedným z hlavných faktorov jej ďalšieho rozvoja. Široká verejnosť v Čiernej Hore je však v súčasnosti málo informovaná o procesoch euroatlantických integrácii, a zároveň zaťažená rôznymi predsudkami, čo sa odzrkadľuje v nízkej miere verejnej podpory vstupu do euroatlantických štruktúr, predovšetkým do NATO. Cieľom projektu SAC je osloviť dôležité skupiny obyvateľstva v Čiernej Hore a s využitím slovenských skúseností posilniť nielen informovanosť o NATO a EÚ, ale aj zvýšiť podporu verejnosti obom integračným procesom.

Vláda Čiernej Hory má vypracovanú komunikačnú stratégiu i príslušný 6-mesačný akčný plán na jej implementáciu. Cieľom delegácie SAC bolo preto informovať zodpovedných predstaviteľov ministerstiev o projekte SAC, získať prehľad o zámeroch vlády a príslušného koordinačného tímu zodpovedného za naplnenie stratégie, zosúladiť aktivity vlády i SAC tak, aby sme dosiahli maximálny synergický efekt.

Šéf národného tímu pre napĺňanie komunikačnej stratégie Dragan Pejanović ocenil iniciatívu i projekt, zdôraznil význam mimovládneho sektora pri zvyšovaní informovanosti i podpory verejnosti a vyjadril záujem o spoluprácu. Podporu projektu vyjadrili aj minister zahraničných vecí Čiernej hory Milan Roćen, štátny tajomník MZV Vesko Garčević, štátny tajomník MO Čiernej Hory Draško Jovanovič. Počas stretnutia s Radmilou Vojvodič, riaditeľkou agentúry MAPA, ktorá bola vládou vybraná na realizáciu jednotlivých aktivít, sa prediskutovali konkrétnejšie jednotlivé plánované aktivity a časový harmonogram.

Veľvyslanec F. Lipka sa stretol aj so Zoltanom Somogyim, vedúcim veľvyslanectva Maďarskej republiky v Čiernej Hore, ktoré je kontaktným veľvyslanectvom NATO, pričom sa dohodli o spôsobe začlenia projektu SAC do rámcového plánu komunikačnej stratégie NATO v Čiernej Hore.

Medzi strategické ciele vlády Čiernej patrí integrácia do euro-atlantických štruktúr, v tejto etape v prvom rade do NATO. Medzi dlhodobé priority zahraničnej politiky Slovenska zas patrí pomoc krajinám západného Balkánu na ich ceste do euroatlantickej rodiny. Realizácia projektu SAC „Čierna Hora na ceste do euro-atlantickej rodiny“ tak prispeje formou odovzdávania skúseností zo slovenského integračného procesu k naplneniu strategických cieľov oboch krajín a zároveň prispeje k vytváraniu predpokladov pre stabilitu, bezpečnosť a rýchlejší rozvoj celého regiónu západného Balkánu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pojednávanie v kauze lúpeže vo VÚB sa nezačalo ani po 13 rokoch
<< predchádzajúci článok
Únia je už unavená z poskytovania pomoci Gaze, tvrdí Michel