![]() |
31. mája 2007
BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) - Slovensko by malo inflačné maastrichtské kritérium splniť bez vážnejších problémov. Skonštatoval to hlavný ekonóm Svetovej banky pre Slovensko Anton Marcinčin pri štvrtkovej prezentácii novej pravidelnej správy SB o hospodárskom vývoji v krajinách EÚ8 a Bulharska a Rumunska. Podľa neho sa totiž v tomto roku na Slovensku neočakáva žiadny výraznejší nárast cien. Rizikom tak naďalej zostávajú ceny ropy, ktoré sú však rovnako rizikom celého regiónu a aj ostatných štátov Európy. "V súčasnosti sa však nepredpokladá, že ceny ropy by v tomto roku mali byť vyššie ako vlani, takže výhľad je pozitívny," dodal Marcinčin.
Naprojektované je aj naplnenie rozpočtového kritéria, podľa ktorého by mal deficit verejných financií na Slovensku v tomto roku klesnúť pod tri percentá, aj keď SB upozorňuje, že na splnenie cieľa si krajina stanovila relatívne malú rezervu. Slovensko je však aj naďalej jediným štátom z monitorovaného regiónu, ktoré má konkrétne naplánované prijatie eura, ostatným podľa Marcinčina bráni predovšetkým práve inflácia alebo aj deficity verejných financií.
SB vo svojej správe skonštatovala, že úctyhodný ekonomický rast štátov v regióne z vlaňajška sa pravdepodobne v tomto roku spomalí, udržať alebo zrýchliť by mali len Poľsko, Slovensko a Bulharsko. Jedinou krajinou regiónu, ktorá pritom vlani zaznamenala spomalenie rastu bolo Maďarsko vplyvom svojej úspornej fiškálnej politiky. Podľa správy bol pritom silný hospodársky rast na Slovensku ale aj v Poľsku spojený predovšetkým so stúpajúcou mierou zamestnanosti a klesajúcou mierou nezamestnanosti. Svetová banka však napriek pozitívnym údajom z vlaňajška opakuje svoje predošlé varovanie o inflačných tlakoch, zaznamenaných v niektorých krajinách regiónu. Tie sú spôsobované predovšetkým prehrievaním ekonomík, nedostatkom voľnej pracovnej sily a rýchlym rastom zadlženosti. Z tohto pohľadu najohrozenejšou krajinou regiónu je pritom podľa SB Lotyšsko.
Podľa vedúceho ekonóma SB vo Varšave Thomasa Blatta Laursena, ktorý viedol tím autorov správy, však väčšina krajín v regióne nedostatočne využíva silný ekonomický rast na zlepšenie riadenia verejných financií. Rovnako v regióne podľa neho ustali reformné impulzy, a to najmä v dôsledku únavy z reforiem po vstupe do Európskej únie, nestabilnej politickej situácie a nedostatočných administratívnych kapacít.
SITA
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |