Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. marca 2016

Slovensko opäť zhasne, zapojí sa do projektu Hodina Zeme



Slovensko sa už po siedmykrát zapojí do Hodiny Zeme, najmasívnejšej celosvetovej kampane zameranej ...



Zdieľať
senec moderne led osvetlenie Cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie.

BRATISLAVA 13. marca  - Slovensko sa už po siedmykrát zapojí do Hodiny Zeme, najmasívnejšej celosvetovej kampane zameranej na zvýšenie povedomia verejnosti o klimatických zmenách. V sobotu 19. marca na jednu hodinu (od 20:30 do 21:30) symbolicky zhasne osvetlenie v mestách a obciach, v tme sa ocitnú aj pamiatky, rôzne organizácie a inštitúcie, školy a iné budovy, čím deklarujú svoj pozitívny postoj k ochrane planéty.


Do Hodiny Zeme sa tento rok zapojí viac ako 170 krajín a vyše dve miliardy ľudí zo všetkých kontinentov našej planéty. Cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, klimatické zmeny a znečistenie. "Zhasínanie osvetlenia na jednu hodinu je len symbolom. Hodina Zeme ponúka možnosť urobiť pre našu planétu oveľa viac," povedal Jaroslav Merc, odborný garant a koordinátor projektu na Slovensku.

Ako vysvetlila koordinátorka Dunajsko-karpatského programu World Wildlife Fund (WWF) Miroslava Plassmann, cieľom Hodiny Zeme nie je ušetriť energiu za jednu hodinu, ale motivovať ľudí k zmene v ich myslení a konaní ako aj inšpirovať milióny ľudí na celom svete žiť zodpovednejšie, rozumnejšie, šetrnejšie a úspornejšie voči prírode a životnému prostrediu. Sprievodná kampaň vyzýva ľudí, aby sa zmobilizovali a zaviedli zmeny v každodennom živote, ktoré nielen prispejú k úsporám energie, ale taktiež k postupnej zmene v myslení a postoji spoločnosti.

Projekt Hodina Zeme funguje od roku 2007, keď 2 000 firiem a 2,2 milióna domácností v austrálskom meste Sydney vyplo na hodinu osvetlenie. Už o rok neskôr sa do akcie zapojilo 35 krajín, v minulom roku ich bolo viac ako 160. Hodinu Zeme organizuje World Wildlife Fund. Slovensko sa do kampane zapája od roku 2010, zastrešuje ju Sekcia ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a Slovenský zväz astronómov. Od tohto roku sa k organizácii kampane pridalo aj WWF Slovensko.

 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Snehové správy: Lyžiarska sezóna vo väčšine stredísk pomaly vrcholí
<< predchádzajúci článok
Povstalci na západe Sýrie zostrelili vládne bojové lietadlo