Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. mája 2011

Slovensko odmieta exteritoriálne účinky maďarskej ústavy



Slovenský parlament odmieta exteritoriálne účinky maďarskej ústavy či iných zákonov a uznáva len práva získané na ...



Zdieľať
radicova Predsedníčka vlády SR Iveta RadičováFoto: Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) - Slovenský parlament odmieta exteritoriálne účinky maďarskej ústavy či iných zákonov a uznáva len práva získané na individuálnom základe. Vyhlásenie s takýmto obsahom dnes na základe návrhu koaličných poslancov z ústavnoprávneho výboru prijala Národná rada SR 75 hlasmi koaličných zákonodarcov. Z vyhlásenia na návrh nezaradeného poslanca Igora Matoviča vyškrtli vetu o tom, že parlament prijatie maďarskej ústavy berie na vedomie.


Snemovňa reagovala na prijatie novej maďarskej ústavy, v ktorej sa uvádza, že Maďarsko nesie zodpovednosť za osud zahraničných Maďarov a chce podporovať ich úsilie o uplatňovanie kolektívnych práv. Nový ústavný text južného suseda, ktorý má platiť od roku 2012, tiež vytvára priestor na priznanie volebného práva zahraničným Maďarom.

Opozícia vyhlásenie počas rozpravy kritizovala ako príliš krotké

Vlastné, ostrejšie znenie vyhlásenia predložili aj poslanci za Slovenskú národnú stranu (SNS), plénum ho však odmietlo. Podľa neschváleného návrhu mala Národná rada Slovenskej republiky vyjadriť "rozhorčené, odmietavé stanovisko nad sériou protislovenských aktov a exteritoriálnej legislatívy narušujúcej zvrchovanosť SR“, „ostrý protest proti nemiestnym opakujúcim sa výrokom predstaviteľov Maďarska proti suverenite Slovenska“, „principiálne odmietavé stanovisko k snahám o historický revizionizmus" a "dôrazný apel na dodržiavanie medzinárodných zmlúv." Národniari chceli tiež maďarské národné zhromaždenie vyzvať, aby zrušilo alebo upravilo zákony, ktoré sa dotýkajú zvrchovanosti okolitých krajín a uviedlo ústavu do súladu s demokratickými európskymi princípmi a tradíciami.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Úrad vlády odmieta rušenie garancií v 2. pilieri
<< predchádzajúci článok
JANIŠ: Politici nemajú suplovať nezávislé regulačné orgány