Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2014

Slovensko nebude obchodovať s emisiami oxidu siričitého a dusíka



Slovensko neuvažuje, že sa v budúcnosti zapojí do obchodu s emisnými kvótami pre emisie oxidu siričitého a oxidu dusíka. Zo svojej legislatívy vypúšťa ustanovenia, ...



Zdieľať
ilistračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 12. septembra (TASR) – Slovensko neuvažuje, že sa v budúcnosti zapojí do obchodu s emisnými kvótami pre emisie oxidu siričitého a oxidu dusíka. Zo svojej legislatívy vypúšťa ustanovenia, ktoré sa systému obchodovania týkajú. Novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami predložilo vo štvrtok (11.9.) na rokovanie poradných orgánov vlády ministerstvo životného prostredia.


Systém obchodovania s emisiami týchto škodlivých látok sa uplatňuje od roku 2002. Envirorezort vysvetlil, že hlavným dôvodom jeho zavedenia bolo vytvoriť nástroj na obmedzovanie emisií znečisťujúcich látok, pre ktoré sú ustanovené národné emisné stropy. Prvé emisné stropy, ktoré členské štáty Európskej únie nesmeli prekročiť, boli stanovené na rok 2010.

„Tieto Slovenská republika s rezervou splnila bez regulácie emisií pomocou systému obchodovania s emisnými kvótami znečisťujúcich látok,“ konštatuje ministerstvo v dôvodovej správe. Emisie oxidu siričitého a oxidu dusíka sa nám darilo znižovať sprísnením požiadaviek na prevádzku zdrojov znečistenia ovzdušia a realizáciou s týmto súvisiacich opatrení.

Ďalšie národné emisné stropy na roky 2020 alebo 2030 zatiaľ nie sú ustanovené. Envirorezort však zdôvodnil, že Slovensko do svojej legislatívy prebralo predpisy EÚ, ktoré výrazným spôsobom sprísňujú emisné limity týchto škodlivín a podmienky na prevádzku zdrojov znečisťovania. Tieto predpisy vyžadujú do konca roku 2015 ďalšie významné zníženie emisií znečisťujúcich látok vrátane oxidu siričitého.

„Tieto technické požiadavky na prevádzku zdrojov vytvárajú dostatočný tlak na znižovanie emisií a dosiahnutie určených národných emisných stropov,“ zdôvodňuje ministerstvo. Účinné stimuly na znižovanie emisií je podľa neho možné vytvoriť aj cez poplatky za znečisťovanie ovzdušia.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri Dolnom Hričove začali raziť diaľničný tunel Ovčiarsko
<< predchádzajúci článok
Sankcie môžu spôsobiť problémy so zásobovaním ruského trhu benzínom