08. júna 2015
Ilustračné foto. Podpísanie Memoranda o spolupráci medzi oficiálnymi inštitúciami krajín Vyšehradskej štvorky a Japonska. Na snímke tretia sprava riaditeľka Medzinárodného vyšehradského fondu Karla Wursterová. Foto: TASR – Štefan PuškášBratislava 8. júna (TASR) – Slovenskí žiadatelia o grantovú podporu z Medzinárodného vyšehradského fondu (MVF) sú najúspešnejší spomedzi tisícov žiadateľov z 35 krajín. Podľa výkonnej riaditeľky MVF Karly Wursterovej je to známkou toho, že najmenšia krajina regiónu V4 sa dôsledne zapojila do regionálnej spolupráce a berie ju vážne. Vyšehradský fond má 15. výročie a podľa Wursterovej sa stal
"silnou regionálnou značkou".
"Začínali sme s menšími projektmi v oblasti kultúry a postupne sme zavádzali nové programy, napríklad štipendijné výmenné aktivity. Podpory fondu smerovali aj do oblasti vnútornej súdržnosti krajín V4, do inovatívnych programov v oblasti energetiky. Začali sme sa zameriavať na zahranično-politické priority krajín V4, predovšetkým na Východné partnerstvo a západný Balkán," zhodnotila Wursterová pre TASR.
MVF za to obdobie zaviedlo aj nové programy v oblasti vedy a výskumu s takými krajinami, ako napríklad Japonsko.
"Získali sme pre projekty dôležitých donorov, ide o krajiny Európskej únie, ale aj mimo EÚ. Napríklad Holandsko, Švédsko, Kanadu, USA či Kóreu. V súčasnosti vediem rokovania s Rakúskom, Nemeckom a Tureckom," doplnila odchádzajúca výkonná riaditeľka.
Od 1. augusta preberá vedenie fondu Zbigniew Kruzynski, ktorý chce pokračovať v rozvíjaní programov.
"To, čo sme doteraz dosiahli, je veľkým úspechom. Do budúcnosti by sme sa mali obzrieť na pôvodný cieľ, pre ktorý bol fond založený a prehĺbiť kontakty spoločností krajín V4," konštatoval pre TASR.
Prioritou MVF je podpora tretieho sektora, ale fond financoval už aj viacero projektov obchodných komôr, či začínajúcich inovatívnych firiem – start upov. Za svoje 15-ročné pôsobenie rozdelil takmer 62 miliónov eur medzi viac ako 6000 grantových projektov, univerzitných štipendií vo viac ako 35 krajinách sveta. Z toho slovenskí žiadatelia získali 22 %, teda viac ako 13,5 milióna eur. Slovensko sa tak stalo najviac podporovanou krajinou Vyšehradskej skupiny.
Ročný rozpočet fondu je 8 miliónov eur, pozostáva z rovnakých príspevkov vlád krajín V4. Okrem toho rozdal ďalších 4,5 milióna eur z grantov od iných darcov. Okrem grantov poskytuje ročne viac ako 400 semestrových vysokoškolských štipendií občanom 17 krajín strednej a východnej Európy a západného Balkánu. Sídli v Bratislave.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR