![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
20. augusta 2014
Slovensko chce od Enelu kúpiť akcie Slovenských elektrární
Slovenské elektrárne
Zdieľať

Štát je pripravený zvýšiť svoj podiel v SE nákupom akcií, ktorých sa chce zbaviť ich najväčší akcionár taliansky koncern Enel. "Sme pripravení výrazne zvýšiť štátny podiel v Slovenských elektrárňach," citovali premiéra Roberta Fica talianske médiá.
Enel sa chce z dôvodu znižovania dlhu zbaviť svojho 66-% podielu v SE. Zvyšných 34 % vlastní štát. Enel získal svoj podiel v elektrárňach v roku 2005.
Taliansky energetický koncern chce tiež ukončiť svoje aktivity v Rumunsku. Tu sa chce zbaviť 64,4-% podielu v Enel Distributie Muntenia a v Enel Energie Muntenia. Koncern okrem toho plánuje predaj 51-% v rumunskej dcére Enel Distributie Banat rovnako ako predaj podielu v Enel Distributie Dobrogea a Enel Energie.
Predaj slovenských a rumunských aktív má talianskemu koncernu pomôcť znížiť jeho dlh. Enel je najzadlženejším elektrárenským koncernom v Európe. Tento rok plánuje vďaka predaju aktív znížiť dlh, ktorý je na úrovni približne 40 miliárd eur, o 4,4 miliardy eur.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR