Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. marca 2018

Slovensko chce byť aktívne pri ochrane vonkajších hraníc EÚ



Slovensko sa bude aj naďalej angažovať v ochrane vonkajších hraníc EÚ. Vyplýva to z hodnotiacej výročnej správy o členstve SR v EÚ, ktorú v stredu schválila ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Roman Hanc
Bratislava 7. marca (TASR) - Slovensko sa bude aj naďalej angažovať v ochrane vonkajších hraníc EÚ. Vyplýva to z hodnotiacej výročnej správy o členstve SR v EÚ, ktorú v stredu schválila vláda.


SR bude členom nového výboru Európskej komisie, ktorý má za úlohu implementovať nariadenie systému vstup/výstup na zaznamenávanie údajov o príchode a odchode občanov tretích krajín do EÚ.

Ochrana vonkajších hraníc je podľa Slovenska potrebná aj pri migračnej politike. Okrem nej budú zástupcovia SR presadzovať zefektívnenie návratovej politiky a posilnenie spolupráce s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov. Slovenskí predstavitelia aj naďalej odmietajú mechanizmy povinného prerozdeľovania žiadateľov o azyl.

Pre Slovensko je kľúčové aj zapojenie sa do stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ v oblasti obrany (PESCO). "Účasť SR na projektoch PESCO bude výhodná aj pre slovenský obranný priemysel a výskum," píše sa v správe. PESCO podľa nej zabezpečí, že EÚ začne "zohrávať aj úlohu silného globálneho hráča na poli zahraničnej a bezpečnostnej politiky".

Zástupcovia Slovenska, naopak, nesúhlasia s návrhom Európskej komisie, ktorý upravuje podmienky na vnútorných hraniciach. "Návrh smeruje k tomu, aby štáty želajúce si zaviesť kontroly na vnútorných hraniciach mali k dispozícii túto možnosť na dlhšie obdobie," vysvetľuje rezort diplomacie. Slovensko chce text zmeniť tak, aby sa zabránilo zneužívaniu dočasného obnovenia kontroly.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pivovar Šariš začne vychovávať vlastných pivovarníkov duálnym systémom
<< predchádzajúci článok
CDCP oslavuje prvé výročie v európskej platforme T2S