BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) - Slovensko v súčasnosti čelí ako prvá krajina Európskej únie (EÚ) deficitu elektrickej energie.
Tento nedostatok je však problémom celej Európy, kde sa podľa odhadov začne prejavovať najmä v rokoch 2012 až 2013. Ako ďalej na konferencii Obchodovanie s elektrickou energiou na voľnom trhu, ktorú organizuje Institute for International Research, povedal riaditeľ úseku obchodu Slovenských elektrární, a.s. (SE) Nicola Cotugno, Európa sa nachádza v čase premenlivých komoditných trhov a tiež v čase vlád, ktoré sa snažia mať ceny elektriny stále viac pod kontrolou.
Deficit elektriny, ktorému bude Slovensko čeliť aj v nasledujúcich piatich rokoch, ovplyvní vývoj cien. Úloha importu sa zvýši a bude predstavovať približne 20 až 25 percent zo spotreby. Keďže Slovensko bude stále viac závisieť od importu, budú sa na jeho trhu etablovať noví hráči, čo bude viesť k nárastu konkurencie. "Dovoz bude základnou hodnotou, ktorá bude stanovovať ceny energie," povedal šéf úseku obchodu SE. Slovensko začalo s importom elektrickej energie v minulom roku, pričom podľa SE predstavoval import elektriny približne dva terrawatty.
Tento "náskok" Slovenska v energetickom deficite oproti ostatným krajinám Európy, sa podľa Cotugna môže paradoxne stať aj jeho výhodou. "Ak budeme schopní v správnom čase a na správnom mieste investovať do zdrojov energie, môžeme sa stať net exportérom pre celú oblasť nášho regiónu," uviedol Cotugno. Investície do tohto sektoru sú však obrovské a náklady na zariadenia každým rokom rastú. Návratnosť investícií sa pritom ráta na približne 15 až 20 rokov. Na uľahčenie investícií potrebuje Slovensko podľa Cotugna regulačný rámec, ktorý bude pokrývať dlhodobejšie hľadisko. SE preferujú zavedenie liberalizácie do všetkých oblastí energetického sektora.
"Po roku 2006, ako sme prebrali firmu, sme uviedli do života nový investičný plán, ktorý sa snažil pokryť desaťročnú absenciu investícií. Nie je tajomstvom, že máme v pláne investovať 110 mld. Sk s cieľom, aby sme na energetické otázky súčasnosti mohli poskytnúť efektívne riešenia. Jednou z najdôležitejších vecí je, že tento náš investičný plán korešponduje s plánom energetickej bezpečnosti SR," povedal k investičnému plánu SE Cotugno. Investície do jadrovej energie sú podľa neho kľúčovými v investičných plánoch SE, čo sa odráža aj v investícii 70 mld. Sk do jadra, z celkových deklarovaných investícií.
Slovenské elektrárne sú členom talianskej skupiny Enel. Talianska spoločnosť vstúpila do Slovenských elektrární ako 66-percentný akcionár koncom apríla 2006. Enel zaplatil za väčšinový balík akcií SE 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií elektrární zostal v rukách FNM.
SITA