Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Slovensko by malo ísť Európe príkladom



Presne o ...



Zdieľať
pas logo Jednou z priorít slovenského polroka v EÚ je aj objasnenie a zjednodušenie právnych predpisov. Plán konkrétnych krokov však zatiaľ chýba. PAS ponúka svoje návrhy.


BRATISLAVA 1. júna (WBN/PR) - Presne o mesiac sa Slovensko na pol roka stane predsedníckou krajinou Európskej únie. Znamená to veľa hesiel, vyhlásení, stretnutí a rokovaní. Ak však celý ten polrok nemá byť iba mlátením prázdnej slamy, je dôležité, aby Slovensko išlo príkladom, aby EÚ v niečom inšpirovalo. Napríklad praktickými krokmi, ktoré urobí pre zlepšenia života svojich občanov.

Jednou z priorít slovenského predsedníctva je napríklad "Hospodársky rast". V rámci zvyšovania hospodárskeho rastu v Európe si naša krajina dala za cieľ aj objasnenie a zjednodušenie právnych predpisov. "Zameriame sa na zlepšenie a zefektívnenie prostredia, v ktorom malé a stredné firmy fungujú," píše sa v oficiálnych dokumentoch k slovenskému predsedníctvu. Aj najnovšia správa Európskej komisie o Slovensku pre rok 2016 konštatuje, že na podnikanie v našej krajine nepriaznivo vplývajú časté zmeny predpisov a zaťažujúce administratívne požiadavky.

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) navrhuje, aby Slovensko išlo príkladom ostatným krajinám EÚ, ktorým bude predsedať a urobilo počas najbližšieho polroka tri konkrétne zmeny, ktoré výrazne uľahčia život podnikateľov a zlepšia podnikateľské prostredie. Bude to inšpiráciou pre iné krajiny, podobne ako sa ňou napríklad stalo zverejňovanie výdavkov štátu v Centrálnom registri zmlúv, ktorý nám závidí celý svet.

Tri navrhované opatrenia na odbúranie byrokracie a zmenšenie administratívy na Slovensku, prakticky s nulovou náročnosťou na výdavky štátu:

1. Platnosť všetkých nových zákonov a noviel, ako aj vyhlášok, nariadení a ďalších administratívnych nástrojov nastaviť vždy buď od 1. januára, alebo od 1. júla bežného roka. Odbúra sa tým potreba sledovať neustále zmeny zákonov a predpisov v akýkoľvek deň roka, čo neúmerne zaťažuje najmä malých podnikateľov.

2. Zmeniť fungovanie Jednotných kontaktných miest tak, aby na nich podnikatelia mohli jednou návštevou vybaviť všetky administratívne povinnosti pri zmene v podnikaní, ako je napríklad založenie firmy, zmena vlastníctva, sídla a ďalších údajov firmy, prijatie a prepustenie zamestnancov, podanie daňového priznania a podobne. Po poskytnutí potrebných údajov zo strany občana by všetky ostatné úkony vybavilo Jednotné kontaktné miesto. Všetky jeho funkcie by mali fungovať samozrejme aj elektronicky.

V súvislosti s tým navrhujeme zavedenie povinnosti pre všetky štátne, verejné a komunálne orgány, aby si samy vyžiadali všetky potrebné podklady pre svoje rozhodnutia od iných orgánov a nežiadali ich doručenie od občana. Ak občan štátu nejaký údaj dodá, štát je povinný tento údaj uložiť do svojej databázy, z ktorej ho každý iný orgán štátnej, verejnej či komunálnej správy môže získať cez digitálne siete.

3. Čo najskôr zrušiť nezmyselné povinnosti podnikateľov, ktoré pre štát a jeho občanov nie sú ničím prínosné, sú iba mrhaním času a energie.

Inšpiráciou, kde začať môžu byť napríklad výsledky ankety Byrokratický nezmysel roka. Niekoľko príkladov:

Hlásenie pobytu cudzinca ubytovacím zariadením (navyše pomocou elektronickej služby, ktorá neexistuje).

Pokuta zamestnávateľovi za nepravdivé čestné prehlásenie jeho brigádnika.

Koncesionárske poplatky, ktoré musia platiť zamestnávatelia, hoci vo firme nemajú rozhlas ani televízor.

Zbytočné dokladanie súhlasov od daňového úradu a čestných vyhlásení pre obchodný register.

Uzavretie dohody o elektronickej komunikácii medzi zamestnávateľom a Sociálnou poisťovňou.

Povinnosť zamestnávateľa oznámiť zdravotnej poisťovni, že za zamestnanca bude platiť poistné.

Podľa správy Európskej komisie na podnikanie na Slovensku nepriaznivo vplývajú časté zmeny právnych predpisov, ako aj zaťažujúce administratívne postupy a požiadavky.
PAS už roky hovorí o potrebe zjednodušenia administratívnych, daňových a odvodových predpisov najmä pre malých podnikateľov a živnostníkov. Takzvaná podnikateľská doložka, teda posúdenie dopadu prijatých zákonov na podnikateľské prostredie sa však stále prakticky nevyužíva. Slovensko zatiaľ neuviedlo do života ani princíp "Think Small First" (brať pri tvorbe zákonov a pravidiel ohľad najmä na malé podniky), k dodržiavaniu ktorého sa zaviazalo.


Prečítajte si aj:


Brusel sa pridal k hlasu podnikateľov, Slovensku odporúča "komplexný plán na odstránenie prekážok v podnikaní"

Podnikatelia zverejnili svojich Desatoro požiadaviek pre politikov

Program vlády Róberta Fica je všeobecný, prevažne nekonkrétny a málo ústretový voči podnikateľom

Dôležité je, aby sa proti korupcii a klientelizmu nebojovalo iba naoko, ale aby sa reálne očistil verejný život, po čom občania volajú

Prepad hodnotenia podnikateľského prostredia sa spomalil, čaká sa, či s ním nová vláda niečo urobí

Podnikateľská aliancia Slovenska
Bratislava, 1. júna 2016


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
L. Mikuláš pripravuje modernizáciu stránky za vyše 7000 eur
<< predchádzajúci článok
VIAMO pripomienka - riešenie pre zábudlivých dlžníkov