Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júla 2007

Slovensko bude podporovať rýchly vstup Chorvátska do EÚ a NATO



Slovensko bude podporovať legitímnu ambíciu Chorvátska stať sa čo najskôr členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Na medzinárodnej konferencii Chorvátsky summit 2007 v Dubrovníku to v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) - Slovensko bude podporovať legitímnu ambíciu Chorvátska stať sa čo najskôr členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Na medzinárodnej konferencii Chorvátsky summit 2007 v Dubrovníku to v sobotu vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico. Politický a spoločenský vývoj na Slovensku pritom označil za možný príklad úspešnej integrácie do demokratického spoločenstva pre krajiny západného Balkánu. Podľa slovenského premiéra tento región patrí medzi priority zahraničnej politiky SR.

Slovenský premiér sa na summite zúčastnil na základe pozvania chorvátskeho kolegu Iva Sanadera s hlavným cieľom podporiť úsilie Chorvátska čo najskôr vstúpiť do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Ako uviedol, slovenská vláda bude vždy podporovať ďalšie rozširovanie únie, pričom obzvlášť v prípade balkánskeho regiónu je členstvo v EÚ zárukou stability. Vyjadril pritom presvedčenie, že keby tieto krajiny boli v únii, vyhli by sa mnohým problémom.

Fico počas summitu uskutočnil bilaterálne stretnutie s chorvátskym premiérom, na ktorom podľa vlastných slov zhodnotili úlohy, ktoré si stanovili počas Sanaderovej návštevy na Slovensku, a skonštatovali, že medzi Slovenskom a Chorvátskom neexistujú žiadne otvorené otázky. Slovenský premiér na stretnutí "vyslovil jasnú podporu pre Chorvátsko, pokiaľ ide o vstup do EÚ a do NATO" a zároveň "podporil názor, že Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) by mala ukončiť monitorovanie Chorvátska do konca roku 2007". Fico označil Chorvátsko za krajinu dobre pripravenú na členstvo v EÚ s tým, že "čím skôr bude v Európskej únii, tým bude významnejšie prispievať k stabilite" v západobalkánskom regióne. Fico sa tiež stretol so štátnym tajomníkom a politickým riaditeľom pre európske a eurázijské záležitosti ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických Danielom Friedom, na ktorom sa venovali "štandardným otázkam", ako je zrušenie vízovej povinnosti pre slovenských občanov cestujúcich do USA. "Nepociťujeme žiadny posun a obávam sa, že žiadny významný posun v tejto otázke ani nenastane," myslí si premiér. Ako dodal, zrušenie víz je zatiaľ iba predmetom ústnych vyhlásení bez toho, aby ich sprevádzali praktické kroky.

Jednou z najvýraznejších tém summitu bola otázka budúceho štatútu juhosrbskej provincie Kosovo, ktorú aktívne rieši aj Slovensko v rámci Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). Slovenský premiér v tejto veci opäť zdôraznil, že pokiaľ BR OSN neprijme rezolúciu zohľadňujúcu záujmy Kosova i Srbska, a pokiaľ bude mať niekto záujem jednostranne uznať nezávislosť Kosova, takéto uznanie nie je možné od slovenskej vlády očakávať.

Na dvojdňovej konferencie s podtitulom Nový juh Európy sa zúčastnili predstavitelia členských štátov NATO a krajín usilujúcich sa o členstvo v aliancii, ako aj zástupcovia mimovládnych organizácií a mienkotvorných inštitútov. Hlavnými témami boli perspektívy integrácie juhovýchodnej Európy do NATO, politické aspekty ich členstva v euroatlantických štruktúrach, ako aj ekonomický rozvoj a stabilita regiónu z pohľadu členstva v euroatlantickom bezpečnostnom priestore. V rámci bloku pod názvom Globálny význam juhu Európy vystúpili okrem Fica rumunský premiér Călin Popescu-Tăriceanu, gruzínsky prezident Michail Saakašvili, moldavský premiér Vasile Tarlev, ako aj generálny tajomník Rady Európy Terry Davis, španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos a predseda kanadského senátu Nöel Kinsella.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Začala sa séria koncertov Live Earth
<< predchádzajúci článok
Lesný požiar v Turecku ohrozuje aj obytné domy