Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. januára 2015

Slovensko bude obchodovať len s emisnými kvótami skleníkových plynov



Slovensko nebude v budúcnosti obchodovať s emisiami oxidu siričitého a oxidu dusíka. Postarala sa o to novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá je účinná od ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 2. januára (TASR) – Slovensko nebude v budúcnosti obchodovať s emisiami oxidu siričitého a oxidu dusíka. Postarala sa o to novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá je účinná od začiatku tohto roka (1.1.).


V zákone ostalo len obchodovanie s emisnými kvótami skleníkových plynov. Podľa ministerstva životného prostredia, ktoré zmenu presadilo, bol systém obchodovania s emisiami oxidu siričitého a oxidu dusíka formálny a spôsoboval administratívnu záťaž.

Prvé emisné stropy, ktoré členské štáty Európskej únie nesmeli prekročiť, boli stanovené na rok 2010. Slovensko ich splnilo s rezervou aj bez regulácie emisií pomocou systému obchodovania s emisnými kvótami, odôvodnil envirorezort.

Vysvetlil, že emisie týchto znečisťujúcich látok sa darilo znižovať sprísnením požiadaviek na prevádzku zdrojov znečistenia ovzdušia a realizáciou s týmto súvisiacich opatrení.

Do slovenskej legislatívy sa tiež podľa ministerstva prebrali predpisy Európskej únie, ktoré sprísňujú emisné limity a podmienky na prevádzku zdrojov znečistenia ovzdušia. Do konca roku 2015 sa tak majú opäť znížiť emisie vrátane oxidu siričitého.

Technické požiadavky na prevádzku zdrojov vytvárajú dostatočný tlak na znižovanie emisií a dosiahnutie určených národných stropov, dôvodil envirorezort. Účinné stimuly možno podľa neho vytvárať aj cez stanovenie výšky poplatkov za znečisťovanie ovzdušia.

Body týkajúce sa vypustenia systému obchodovania nadobudnú účinnosť až 1. septembra 2016. Novela tiež spresnila podmienky na obchodovanie s emisnými kvótami skleníkových plynov.

Jej prostredníctvom bola tiež do nášho právneho poriadku začlenená smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ a nariadenia Európskej komisie a Európskeho parlamentu.











Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
 Univerziáda je pripravená, pomáha aj umúdrené počasie
<< predchádzajúci článok
Rok 2014 bol najkrvavejším pre civilistov v Iraku od rokov 2006-2007