Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. februára 2009

Slovensko bude o rok kandidovať na členstvo v Rade ICAO



Slovensko bude v roku 2010 podľa pravidiel Stredoeurópskej rotačnej skupiny (CERG) kandidovať do 36-člennej Rady Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO). Môže tak nadviazať na úspešné ...



Zdieľať
BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) - Slovensko bude v roku 2010 podľa pravidiel Stredoeurópskej rotačnej skupiny (CERG) kandidovať do 36-člennej Rady Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO). Môže tak nadviazať na úspešné pôsobenie v uvedenej organizácii v rokoch 1998 až 2001. SR bude v prípade zvolenia v Rade ICAO zastupovať Ondrej Fabrici. Vláda na stredajšom zasadnutí na návrh ministra dopravy Ľubomíra Vážneho súhlasila s kandidatúrou SR a schválila Fabriciho ako zástupcu SR v Rade ICAO v prípade úspešnej kandidatúry. Podľa rezortu dopravy Fabrici je najvhodnejší kandidát na tento post aj vzhľadom na jeho vyše 30-ročné pôsobenie v civilnom letectve. Fabrici zastupoval SR v Rade ICAO v rokoch 1998 až 2001 a od roku 2002 pôsobí na sekretariáte leteckej organizácie ako vedúci sekcie na Odbore administratívy a služieb. V prípade zvolenia SR do Rady ICAO bude činnosť zastupovania financovaná zo štátneho rozpočtu. Odhadovaná suma na obdobie 2010 až 2012 pritom predstavuje okolo 554,5 tis. €.


Úspešná kandidatúra Slovenska do Rady ICAO je podľa ministerstva dopravy možná len pri vynaložení maximálneho úsilia diplomacie ako aj orgánov civilného letectva. Súčasťou kandidatúry SR do Rady ICAO má byť diplomatická kampaň, ktorá by mala vyvrcholiť v prvom polroku 2010. Podľa ministerstva dopravy je vhodné do kampane zapojiť aj ostatné členské štáty našej rotačnej skupiny, predsednícku krajinu Európskej únie, Európskej konferencie civilného letectva (ECAC) aj Európsku komisiu.

Stredoeurópska rotačná skupina má v Rade ICAO stále zastúpenie - v súčasnom období 2007 až 2010 je predstavená Rumunskom, v rokoch 2004 až 2007 bolo členom Maďarsko, v rokoch 2001 až 2004 Česká republika. ČR, SR, Maďarsko a Rumunsko podpísali v novembri 1993 v Prahe memorandum o porozumení a nové memorandum o porozumení podpísali v januári 2002, ku ktorému pristúpilo aj Slovinsko. Európa má v Rade ICAO v súčasnosti osem miest a ich udržanie je v záujme ECAC a Európskej únie.

Zakladajúcim štatútom ICAO je Dohovor o medzinárodnom civilnom letectve, ktorý prijalo 52 zúčastnených štátov na medzinárodnej konferencii o civilnom letectve v Chicagu 7. decembra 1944. Dohovor, upravujúci režim medzinárodného civilného letectva, nadobudol právoplatnosť 4. apríla 1947, keď ho ratifikovalo 26 štátov a ICAO začalo týmto dňom vykonávať svoju činnosť. V októbri 1947 sa ICAO stalo špecializovanou organizáciou pri OSN. V súčasnosti má ICAO 190 členských štátov.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko nepotrebuje Gašparovičove glosy, tvrdí Radičová
<< predchádzajúci článok
Odborníci zo Žiliny analyzujú dopravu v Ulánbátare