Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. decembra 2014

Slovenskí zamestnávatelia sú v náborových plánoch skôr optimistickí



Slovenskí zamestnávatelia hlásia na 1. štvrťrok 2015 skromné náborové plány.



Zdieľať
Foto: TASR/František Iván
Bratislava 10. decembra (TASR) – Slovenskí zamestnávatelia hlásia na 1. štvrťrok 2015 skromné náborové plány.


Nárast počtu pracovných síl očakáva 9 % zamestnávateľov, 6 % predpovedá ich zníženie a 82 % nepredpokladá žiadne zmeny. Čistý index trhu práce teda dosiahol hodnotu +3 %.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktoré dnes zverejnila spoločnosť Manpower Slovensko.

"Slovenský trh je skôr optimistický, zamestnávatelia očakávajú skôr nábory než prepúšťanie zamestnancov. Je to optimistický trend, ktorý ale vidíme v tomto roku priebežne v jednotlivých výsledkoch. Je tu dôvera v nárast slovenskej ekonomiky a v to, že sa situácia stabilizuje," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave generálna riaditeľka Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.



Zamestnávatelia v piatich z 10 odvetví očakávajú v 1. štvrťroku budúceho roka pozitívne náborové prostredie. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom náborové plány oslabli v piatich odvetviach, no v medziročnom porovnaní sa zlepšili v ôsmich. Najsilnejšie plány má veľkoobchod a maloobchod (+11 %), pracovné príležitosti očakáva aj doprava, skladovanie a logistika (+5 %). Najslabší index -10 % hlásia zamestnávatelia v ťažbe nerastných surovín.

Pozitívne náborové prostredie na nasledujúci kvartál predpovedajú zamestnávatelia v troch zo štyroch regiónov. Najoptimistickejšie plány má západné Slovensko (+3 %). Zamestnávatelia v Bratislave a na východnom Slovensku očakávajú index v hodnote +2 % a stagnujúce náborové plány hlási stredné Slovensko (0 %).



Celosvetový prieskum Manpower Index trhu práce sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroka. Prieskum je založený na kladení rovnakej otázky viac než 65.000 zamestnávateľom z verejného i súkromného sektora v 42 krajinách sveta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ázijské finančné trhy sú väčšinou pripravené spolupracovať s Ruskom
<< predchádzajúci článok
Nárast produkcie ropy a plynu v USA sa odrazí aj na výkone ekonomiky