Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. júla 2014

Slovenskí zamestnanci sa zmene práce nebránia



Až 60 % slovenských zamestnancov je so svojím zamestnávateľom spokojných, zároveň by sa ale vôbec nebránili možnosti skúsiť robiť niečo úplne iné, než svoju ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 5. júla (TASR) - Až 60 % slovenských zamestnancov je so svojím zamestnávateľom spokojných, zároveň by sa ale vôbec nebránili možnosti skúsiť robiť niečo úplne iné, než svoju súčasnú prácu. Keď sa už ku zmenám sami odhodlajú, najčastejším dôvodom nie je sebarealizácia v inom odvetví, ale lepšie podmienky v novej práci. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Workmonitor, ktorý uskutočnila spoločnosť Randstad.


Ľudia sa do zmeny zamestnania sami nehrnú. Novú prácu si na začiatku tohto roku aktívne hľadalo len 6 % pracujúcich, 71 % ľudí ale bolo pripravených zvážiť lepšiu ponuku. Práve lepšie podmienky jasne viedli v rebríčku dôvodov, prečo Slováci menili v 1. štvrťroku tohto roka prácu, keď tak urobilo 41 % respondentov. Na ďalšom mieste bola nespokojnosť so zamestnávateľom, ktorú v prieskume uviedlo 36 % respondentov. Ako tretiu najčastejšiu príčinu odchodu zo zamestnania uvádzali respondenti organizačné okolnosti, napríklad reorganizáciu podniku. Túto možnosť uviedlo 19 % opýtaných.

"Prácu v uplynulom polroku 2014 ale skutočne zmenilo len 14 % ľudí, čo je zhruba o polovicu menej, než u našich susedov v Nemecku alebo Poľsku. Tento stav dobre ilustruje stagnáciu, ktorá na trhu práce panovala až do začiatku tohto roka," priblížila v správe pre médiá manažérka slovenskej pobočky spoločnosti Randstad Drahomíra Kiripolská.

Zároveň však upozornila, že na trhu práce badať zmeny. "Trh sa začína zase hýbať. Firmy často potrebujú posilniť predaj, takže hľadajú zdatných obchodníkov naprieč odvetviami. Stálicou medzi vyhľadávanými odvetviami sú technické pozície a pozície v IT sektore, kde sme obsadzovali pozície od vývojárov, cez programátorov až po obchodné a strategické pozície bez ohľadu na krízu," doplnila Kiripolská.

Nedostatok skúsených ľudí

Podľa jej slov je však na trhu práce stále nedostatok skúsených ľudí v akýchkoľvek profesiách a pozíciách. "O tých je najväčší záujem a firmy si ich priťahujú. Ťažšie pozície majú naopak absolventi alebo ľudia s krátkou praxou. Navyše sa stále ešte nezlepšila jazyková vybavenosť kandidátov, a to bez ohľadu na vek. Ani ľudia čerstvo po škole veľmi často nemajú znalosť jazyka aspoň na konverzačnej úrovni, naopak, mávajú neprimerane vysoké nároky na výšku platu," priblížila Kiripolská.

Väčšina ľudí, ktorí pracujú, sa však o svoju prácu príliš nebojí. Z prieskumu vyplýva, že 42 % zamestnaných si verí, že by si boli schopní v priebehu nasledujúceho polroka nájsť porovnateľnú prácu, 68 % respondentov je presvedčených, že by si našli nejakú inú prácu. "Ekonomické oživenie, najmä vo výrobnom priemysle, je skutočne zjavné. V niektorých odvetviach už dokonca panuje nedostatok ľudí, ktorí by vyhovovali požiadavkám zamestnávateľov. Na druhej strane na trhu práce existuje viac-menej konštantný počet ľudí, ktorí prácu nájsť nemôžu," doplnila Kiripolská s tým, že na vine je najmä nesúlad vzdelania či kvalifikácie týchto ľudí s reálnymi požiadavkami trhu.

Nesústredenosť a neaktívnosť

Prieskum tiež ukázal, že viac ako štvrtina zamestnancov sa na povýšenie v práci nesústredí a ďalších 55 % respondentov uviedlo, že vo svojom snažení nie sú príliš aktívni. Iba 18 % zamestnancov v prieskume priznalo, že na svojom povýšení usilovne pracujú a je to pre nich dôležité kritérium pri rozhodovaní o zotrvaní v zamestnaní.

Na prieskume sa zúčastnili ľudia vo veku od 18 do 65 rokov, ktorí pracujú minimálne 24 hodín týždenne v platenom zamestnaní. Minimálna veľkosť skúmanej vzorky je 400 respondentov. Spoločnosť Randstad je druhým najväčším poskytovateľom personálno-poradenských služieb na svete. Má zastúpenie v 39 krajinách, kde v 4500 pobočkách pracuje 29.500 zamestnancov.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Názor ľudí na kvalitu krajských ciest zisťoval NKÚ dotazníkom
<< predchádzajúci článok
Ukrajinský prezident Porošenko deklaroval víťazstvo v boji o Slovjansk