28. júla 2019
Na archívnej snímke Deň otvorených dverí Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach v rámci Týždňa vedy a techniky 10. novembra 2014. Foto: TASR/František IvánBratislava 28. júla (TASR) – Vedcom zo Slovenskej akadémie vied (SAV) sa podarilo vyvinúť najľahší supravodivý kábel na svete. Vynález môže podľa nich znamenať prelom vo vývoji ľahkých generátorov pre veterné turbíny v pobrežných vodách morí. Nový materiál by sa mohol v budúcnosti využívať tiež na ochranu kozmonautov pred žiarením.
Nový typ ultraľahkého supravodivého drôtu má plášť vyrobený zo špeciálneho kompozitného hliníka.
„Spĺňa náročné a protichodné požiadavky, keďže technologicky po prvý raz umožňuje výrobu ultraľahkých tenkých supravodičových drôtov s jadrom z boridu horečnatého, a zároveň poskytuje vhodné mechanické, elektrické a tepelné vlastnosti potrebné pri prevádzke supravodivého drôtu,“ uviedol Martin Balog z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV. Výhodou majú byť tiež nízke výrobné náklady. Nový typ drôtov už vyskúšali na vinutie cievok elektrických strojov a otestovali pri nízkych teplotách.
Supravodič je materiál, ktorý pri nízkych teplotách vykazuje nulový elektrický odpor. Skladá sa z jadra obaleného kovovým plášťom. Medzi nimi je tenká kovová medzivrstva, ktorá zabraňuje reakcii materiálov a tepelnému spracovaniu drôtov. Nový materiál slovenských vedcov, špeciálny kompozitný hliník, umožní znížiť hmotnosť rotačných a pohybujúcich sa častí v supravodičových a kryogénnych aplikáciách. Objav má už vlastnú ochrannú známku, vedci požiadali o uznanie patentu a snažia sa produkt uplatniť aj na komerčnom trhu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR