Medzinárodné trojdňové stretnutie konzorcia EUROXY sa dnes začalo v Smoleniciach. Projekt 6. rámcového programu Európskej únie je zameraný na výskum nádorovej hypoxie v pevných nádoroch. O ...
BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Medzinárodné trojdňové stretnutie konzorcia EUROXY sa dnes začalo v Smoleniciach. Projekt 6. rámcového programu Európskej únie je zameraný na výskum nádorovej hypoxie v pevných nádoroch. O cieľoch projektu a ich napĺňaní budú informovať zástupcovia 23 vedeckých inštitúcií z desiatich európskych krajín. "Sú to všetko predstavitelia špičkových európskych pracovísk v tejto oblasti, ktorí udávajú smer výskumu aj z celosvetového hľadiska," uviedla zodpovedná riešiteľka projektu za Slovenskú akadémiu vied (SAV) Silvia Pastoreková.
Projekt EUROXY sa zaoberá štúdiom nádorovej hypoxie v pevných nádoroch. Ako uviedla Pastoreková, nádorová hypoxia vzniká v dôsledku nedostatočného zásobenia nádorového tkaniva kyslíkom. "V procese adaptácie na hypoxiu nádorové bunky získavajú zvýšenú schopnosť tvoriť metastázy, a tak odolávať klasickej liečbe. Preto je hypoxia výrazne spojená so zlou prognózou rakoviny. Je to tá najagresívnejšia forma rakoviny," vysvetlila Pastoreková. Cieľom projektu je objasniť, ako fungujú mechanizmy hypoxie na úrovni molekúl a na základe toho vyvinúť nové protinádorové terapeutické stratégie, ktoré by umožnili cielený zásah molekulových dráh regulovaných kyslíkom. Vedci sa tiež pokúšajú určiť diagnostický a prognostický potenciál molekulových markerov nádorovej hypoxie a vybrať molekuly, ktoré možno využiť na cielenú protinádorovú terapiu, ako aj na klinické postupy na detekciu hypoxických nádorov. Slovenskí vedci z Virologického ústavu SAV pracujúci v tíme Silvie Pastorekovej a Jaromíra Pastoreka pred vyše desiatimi rokmi objavili a charakterizovali spolu s virológom Jánom Závadom hypoxiou regulovanú bielkovinu CA IX. V súčasnosti túto látku považujú za najlepší marker nádorovej hypoxie. Úspešne ju už začínajú používať na viacerých zahraničných klinikách ako spoľahlivý znak hypoxických nádorov.
SITA
SITA