Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. decembra 2013

Slovenskí samaritáni majú za sebou desať dní pôsobenia na Filipínach



Slovenskí samaritáni pôsobia na zničených Filipínach už desať dní, ďalších päť majú ešte pred sebou. „Tímy sa trochu obmenili, prišli nové posily, pôvodný tím už pociťuje únavu a potrebu ...



Zdieľať
Poprad 4. decembra (TASR) – Slovenskí samaritáni pôsobia na zničených Filipínach už desať dní, ďalších päť majú ešte pred sebou. „Tímy sa trochu obmenili, prišli nové posily, pôvodný tím už pociťuje únavu a potrebu oddychu. Každodenná práca od cca 8.30 h. do cca 17.30 h. dáva citeľne zabrať. Aktuálne pôsobíme v spoločnom tíme šiestich rakúskych samaritánov, siedmich členov nemeckej organizácie Lands Aid a štyroch slovenských samaritánov,“ informovala Renáta Penazzi z Asociácie samaritánov SR.

Na snímke sprava prezident Asociácie samaritánov Slovenskej republiky Marcel Sedlačko, členka Asociácie samaritánov Slovenskej republiky Dana Spišiaková a člen Asociácie samaritánov Slovenskej republiky Tomáš Dovjak počas tlačovej konferencie. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Spoločne sa podieľajú na prevádzkovaní poľnej nemocnice, ktorú od izraelskej armády, ktorá ju prevádzkovala dva týždne, definitívne prevzali 25. novembra. Podľa aktuálneho počtu lekárov funguje rovnaký počet ambulancií, v ktorých samaritáni poskytujú primárnu zdravotnú starostlivosť pre deti i dospelých. „Občas vykonávame drobné chirurgické výkony ako šitie rán, čistenie starých a značne infikovaných rán, preväzy, kontroly starších chirurgických ošetrení,“ dodala Penazzi s tým, že ich pracovným priestorom je niekoľko stanov, ktoré zostali po izraelskej armáde.

Pri vstupe do areálu majú prichádzajúci pacienti priestor, kde dostanú číslo, teda poradie v akom budú ošetrení, ak nejde o akútny stav. Pacient sa najprv zaregistruje do databázy a následne pokračuje na miesto, kde sa mu zmerajú základné hodnoty a zisťujú sa aktuálne problémy a pacient sa presúva do ďalšieho priestoru, z ktorého sa už dostáva priamo do niektorej z aktuálne voľných ambulancií. „Po vyšetrení lekárom dostane pacient protokol, s ktorým si v prípade potreby vyberie lieky z nami prevádzkovanej lekárne a ktorý súčasne predstavuje zdravotnícku dokumentáciu so všetkými potrebnými informáciami,“ vysvetľuje Penazzi.

Denne tieto ambulancie využíva miestne obyvateľstvo s problémami nie iba akútneho rázu, ale veľakrát s mnohoročnými zdravotnými problémami, ktoré pravdepodobne z finančných dôvodov neriešili. „Nefunguje tu totiž systém zdravotného poistenia v našom ponímaní a okrem úplne bazálnej starostlivosti je všetka ostatná spoplatnená. Podobne je to s liekmi, ktoré si pacienti musia kupovať,“ zdôvodnila Penazzi. Preto radi a v hojnom množstve využívajú možnosti, ktoré im ponúkajú samaritáni.

Denne je ošetrených od 170 do 200 pacientov a deti tvoria vysoké percento ošetrených. Prichádzajú s respiračnými ochoreniami, črevnými problémami, vysokými teplotami, či škaredými, často infikovanými ranami, predovšetkým na dolných končatinách. Keďže najčastejšou obuvou sú tu žabky, šliapnutie na klinec či iný ostrý predmet je podľa Penazzi veľmi častou príčinou ťažkých a infikovaných rán. „Takíto pacienti k nám na ošetrenia chodia pravidelne mnoho dní až do úplného uzdravenia,“ dodala. Vážnou skupinou sú pacienti, ktorí o svojej chorobe vedia, avšak nie sú schopní si platiť dlhodobú farmakologickú liečbu. Nie je preto nič výnimočné vyšetrovať pacientov s mimoriadne vysokým krvným tlakom. Na takéto stavy však nie sú samaritáni pripravení a tak nie sú schopní zabezpečiť dlhodobú adekvátnu liečbu.

"Naše pôsobenie sa pomaly chýli ku koncu. Prácu prenecháme našim nemeckým kolegom, ktorí ešte nejakú dobu budú pokračovať a celý náš tím sa vráti zo slnečného a teplého počasia do zimy, ktorá vládne doma. Budeme vyhodnocovať naše pôsobenie a usilovať sa vziať si z tohto pôsobenia čo najviac skúseností a poznatkov pre lepšie pôsobenie v budúcnosti,“ uzavrela Penazzi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Priemerná mzda zamestnanca hospodárstva v SR dosiahla 803 eur
<< predchádzajúci článok
Do Kyjeva sa presunuli policajné posily z Krymu, situácia je pokojná