Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. júla 2014

Slovenskí podnikatelia sa bez certifikátov ISO ťažko presadia



Slovenskí podnikatelia sa už ťažko presadia na zahraničných trhoch bez certifikátov, ktoré potvrdzujú splnenie požiadaviek ISO noriem.



Zdieľať
Bratislava 24. júla (TASR) – Slovenskí podnikatelia sa už ťažko presadia na zahraničných trhoch bez certifikátov, ktoré potvrdzujú splnenie požiadaviek ISO noriem.

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Preto sa aj spoločnosti pri verejných obchodných súťažiach, ale aj v obchodných vzťahoch odlišujú ponúkanou cenou, obyčajne sú drahší. ISO normy upravujú rôzne procesy a oblasti podnikania, od podnikania v zdravotníctve, v maloobchode, cez výrobu až po rôzne služby.

"V mnohých krajinách sú certifikáty ISO podmienkou pri zapojení sa do výberového konania, vyžadujú sa však už aj pri uzatváraní bežných obchodných kontraktov," upozornil riaditeľ Slovenskej národnej akreditačnej služby (SNAS) Martin Senčák. SNAS je jediný národný akreditačný orgán na Slovensku, ktorý vydáva osvedčenie o akreditácii certifikačným spoločnostiam, ktoré certifikujú podľa požiadaviek ISO noriem.

Podniky a firmy s certifikátmi o splnení medzinárodne uznávaných ISO noriem ponúkajú obyčajne svoje výrobky a služby o čosi drahšie oproti tým, ktoré certifikát nemajú.

"Náklady týchto spoločností sú vyššie, keďže pridanou hodnotou ponúkaných výrobkov, či služieb je, že certifikačný orgán aj naďalej posudzuje, kontroluje, garantuje a robí dohľad nad celým procesom, čo aj niečo stojí," poznamenal riaditeľ SNAS.

Popri akreditovaných certifikačných orgánoch v SR pôsobia aj iné certifikačné orgány, napríklad pri rôznych profesijných komorách, tie však nie sú medzinárodne uznávané, keďže nedostali akreditáciu od SNAS.

"SNAS je členom všetkých medzinárodných združení na akreditáciu, takže naše výstupy sa akceptujú všade vo svete," pripomenul Senčák.

Certifikovať sa môže takmer všetko, od personálu, výrobkov, cez systém riadenia podniku, ale aj bezpečnosť pri práci. Certifikát ISO je osvedčením, ktorým sa podniky a podnikatelia preukazujú, že v spoločnosti majú zavedený určitý celosvetovo uznávaný systém či už riadenia spoločnosti alebo výroby produktu, prípadne poskytovania služby.

"Pokiaľ aj niekto certifikát nemá, neznamená to automaticky, že požadovaný systém zavedený nemá. Spoločnosť, ktorá sa certifikátom ISO preukáže, môže mať však pri presadení sa v tendroch alebo na trhoch konkurenčnú výhodu," podotkol Senčák. Podľa neho je len na škodu veci, že sa na Slovensku pri verejných obstarávaniach neprikladá ISO normám taká dôležitosť ako inde vo svete, kde je to už bežná prax.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
J. Čižnár: Kauzu emisií zastavil vyšetrovateľ a toho sa nikto nepýta
<< predchádzajúci článok
M. Luciak: Či I. Nesrovnal ostane kandidátom SDKÚ-DS, neviem odhadnúť