Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

16. novembra 2012

Slovenskí kulturisti triumfovali v Ekvádore



Slovenskí reprezentanti v kulturistike aj na MS v Ekvádore potvrdili, že stále patria k absolútnej svetovej špičke. Päť predstaviteľov slovenskej kulturistiky dokázalo v dejisku MS 2012 ...



Zdieľať
rastislav solar BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) - Slovenskí reprezentanti v kulturistike aj na MS v Ekvádore potvrdili, že stále patria k absolútnej svetovej špičke.


Päť predstaviteľov slovenskej kulturistiky dokázalo v dejisku MS 2012 vybojovať tri medaily, z toho dve zlaté. Majstrom sveta v kategórii do 70 kg sa už šiestykrát v kariére stal 36-ročný Košičan Igor Kočiš. V ekvádorskej Guayaquile vyhral kategóriu do 70 kg.

Druhé zlato pre farby SR pridal v hmotnosti do 90 kg 39-ročný Marián Čambal. Titul majstra sveta v superťažkej hmotnosti nad 100 kg sa nepodarilo obhájiť Rastislavovi Solárovi, ktorý si v Ekvádore vybojoval striebro.

Z pätice slovenských účastníkov MS 2012 sa vo finále neprestavili iba Peter Kokoška (do 75 kg) a Juraj Vrábel (do 80 kg). Obaja obsadili v semifinále 8. priečku. V hodnotení krajín vyhral Egypt pred Kórejskou republikou a Slovenskom.


Slovenská kulturistika sa pýši 31 medajlami

Reprezentanti SR získali na majstrovstvách sveta v kulturistike od roku 1993 celkovo už 31 cenných kovov, z toho 13 zlatých (bilancia 13 - 11 - 7).

"Máme za sebou najúspešnejšie majstrovstvá sveta v histórii samostatného Slovenska. Ešte nikdy sa nám na svetovom šampionáte nepodarilo získať dve zlaté a jednu striebornú medailu," konštatoval po návrate vedúci slovenskej výpravy na MS a prezident Slovenskej asociácie kulturistiky, fitnes a silového trojboja (SAKFST) Milan Čížek.

Podľa šéfa slovenských kulturistov čerstvo dosiahnutý úspech je o to cennejší, že sa oň zaslúžilo iba päť kulturistov. Na MS 2012 štartovalo celkovo 173 účastníkov z 33 krajín.

Igor Kočiš, ktorý si na MS majstrovský titul vybojoval už v rokoch 2001, 2002, 2003, 2005 a 2011, dominoval v najpočetnejšie obsadenej kategórii šampionátu, v ktorej sa predstavilo až 29 kulturistov, z toho piati Egypťania.


Kočiš musel zhadzovať kilá

"Tohtoročný šampionát sa začal o deň skôr ako býva zvykom, takže celý deň pred súťažou som strávil v kolotoči sauna, vaňa, sauna, vaňa. Musel som upravovať hmotnosť, pretože počas letu do Ekvádoru som mal štyri kilá nad povolený limit. Do začiatku mojej súťaže som sa však dostal na požadovanú hmotnosť. Moja forma teda gradovala v pravý čas," vrátil sa k dianiu na šampionáte jediný zástupca Európy v tejto hmotnostnej kategórii.

Keďže Igor Kočiš sa v minulosti už viackrát pokúšal štartovať v kategórii do 75 kg, novinárov zaujímalo, kedy do tejto kategórie prestúpi definitívne.

"Ak by som chcel uspieť v kategórii do 75 kg, musel by som celý rok byť zdravý. A to sa mi v poslednom čase nedarí. Aj teraz možno pôjdem na operáciu s boľavým kolenom. Uvidím, čo na moje bolesti povedia lekári. Prípravu na MS mi sťažovali bolesti ramena, preto som nemohol trénovať s vyššími hmotnosťami. Som veľmi rád, že som získal zlato práve v kategórii do 70 kg, lebo sa mi v priamom súboji podarilo zdolať Brazílčana Santosa, ktorý nedávno vyhral Arnold Classic. Jeho skalp je veľmi cenný," vysvetlil skúsený slovenský pretekár dôvody, prečo v hmotnosti do 75 kg bol doteraz na MS dvakrát druhý a raz tretí.

Marián Čambal sa rozhodol pre prechod z "osemdesiatpäťky" do "deväťdesiatky" a titul svetového šampióna z Ekvádoru ukázal, že urobil veľmi dobre. V kategórii do 90 kg nadviazal na úspech Jaroslava Horvátha, ktorý ju vyhral na šampionáte v Bratislave v roku 1999.


Adept na zlato svoju pozíciu potvrdil

Marián Čambal bol od začiatku finále najväčším adeptom na zlato a dobrú pripravenosť potvrdil aj priamo na pódiu.

"O svojom mieste v semifinále som nevedel, lebo finále každej kategórie sa začínalo od nuly. Podľa nových pravidiel IFBB borci však vedia, že ak ich rozhodcovia vyvolajú v semifinále na prvé päťčlenné porovnávanie, pravdepodobne skončia v prvej päťke. Mňa však nevyvolali, takže poľský rozhodca ma trochu znervóznil, trochu ma naťahoval, ale nakoniec to všetko dobre skončilo," priblížil Marián Čambal svoj najšťastnejší deň na súťažnom pódiu od roku 1991, kedy sa začal seriózne venovať kulturistike.

Rastislav Solár získal ako prvý Slovák v histórii minulý rok v indickom Bombaji zlato v najťažšej váhe nad 100 kg a tak bolo zákonité, že tento triumf chcel obhájiť aj v Guayaquile. Do šesťčlenného finále vstupoval z 5. priečky. Takticky zabojoval a napokon získal striebro, keď ho zdolal len Poliak Marek Olejniczak.

Spokojnosť s medailovou bilanciou vyslovil aj reprezentačný tréner Ľubomír Hečko. Slováci v minimálnom počte konkurovali Egypťanom, ktorých prišlo na šampionát spolu dvadsať.

"Práve Egypťania sa postarali takmer o neregulérnosť šampionátu, lebo napríklad v hmotnosti Juraja Vrábeľa (do 80 kg) štartovali traja, hoci pravidlom býva účasť iba dvoch pretekárov z jednej krajiny. V hmotnosti do 85 kg sa predstavili štyria Egypťania a v kategórii do 70 kg boli v hre až piati. Navyše kulturisti z tejto krajiny obsadili prvé a druhé miesto (do 80 kg), respektíve prvé a tretie miesto (do 85 kg). Okrem Slovákov sa z dvojnásobného triumfu na MS tešili iba spomínaní Egypťania," zdôraznil Ľubomír Hečko.


Výhry by mohli presvedčiť sponzorov

Prezident SAKFST Milan Čížek po návrate z MS vyslovil túžbu, aby práve táto medailová žatva slovenských kulturistov presvedčila štátnych úradníkov, ktorí prideľujú športom financie, že na Slovensku sú úspešné aj malé a neolympijské športy.

"Aby sa teraz pri formovaní novej koncepcie štátnej podpory športu nestalo to, že veľké športy pohltia malé a neolympijské. Lebo naše úspechy už takmer dve desaťročia potvrdzujú, že kulturistika patrí k výkladnej skrini slovenského športu. A to aj napriek tomu, že sme malý a neolympijský šport," konštatoval Milan Čížek.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hádzanárky v kvalifikácii MS 2013 podrží aj Jakubisová
<< predchádzajúci článok
Trenér Wenger si búcha hlavu o stenu, mohol mať Ibrahimoviča