Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. novembra 2018

Slovenskí experti by mohli Kazachstanu pomôcť v boji s daňovými únikmi



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Astana 15. novembra (TASR) - Slovenskí experti by mohli Kazachstanu poskytnúť medzinárodnú výpomoc v oblasti boja s daňovými únikmi, či pri tvorbe rozpočtu. Túto ponuku predostrel vo štvrtok kazašskej vláde slovenský minister financií Peter Kažimír, ktorý je s premiérom Petrom Pellegrinim a ministrom hospodárstva Petrom Žigom (všetci Smer-SD) na oficiálnej návšteve krajiny.


Slovensko by mohlo v rámci medzinárodnej pomoci do Kazachstanu vyslať medzinárodných expertov na rozpočet, boj s daňovými únikmi, verejné financie a ich reformu, ak bude mať o to krajina záujem. Obaja ministri financií by mali o tejto možnosti rokovať na bilaterálnej úrovni.

"Na rokovaniach s našimi partnermi sme urobili ponuku, ktorá sa týka vyslania expertov z rezortu financií, ale aj ďalších rezortov, ktoré môžu radiť v oblasti verejných financií. Máme v tejto oblasti skúsenosti. Sme v Čiernej Hore a Moldavsku, ponúkame takéto služby Srbsku či Kube," vysvetlil Kažimír.

Slovensko má podľa neho v týchto oblastiach bohaté skúsenosti. "Máme projekt Hodnota za peniaze, ktorý je unikátny aj z pohľadu Európy, máme skúsenosti v boji s daňovými únikmi, transferovým oceňovaním, v oblasti rozpočtovania a prognózovania," konštatoval Kažimír s tým, že pre slovenských expertov by to bola výzva a mohli by tak 'exportovať' najlepšie vedomosti a skúsenosti zo Slovenska.

Cieľom vlády je posilniť aj podporu slovenských podnikateľov v Kazachstane prostredníctvom medzivládnej komisie. "S Kazachstanom existuje zmluvná základňa a je zriadená aj medzivládna komisia, ktorá mala svoju prestávku, ale minulý rok sme ju opäť naštartovali a zasadla tohto roku v apríli. Podnikatelia majú platformu, cez ktorú sa aj s vládnym krytím majú možnosť stretávať so svojimi kazašskými kolegami," dodal Žiga, podľa ktorého by obchodná výmena medzi obidvoma krajinami mohla rásť.

Osobitná spravodajkyňa TASR Martina Rybanská

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rast priamych zahraničných investícií v Číne sa v októbri spomalil
<< predchádzajúci článok
Taliansky premiér G. Conte sa snaží minimalizovať prípadné sankcie EÚ