Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. októbra 2017

Slovenskí europoslanci ocenili, že Sacharovova cena pôjde do Venezuely



Na snímke vpravo Ivan Štefanec (vpravo) a Eduard Kukan (vľavo).



Zdieľať
Na snímke vpravo Ivan Štefanec (vpravo) a Eduard Kukan (vľavo). Foto: TASR/Martin Baumann
Brusel 27. októbra (TASR) - Európsky parlament (EP) vo štvrtok rozhodol, že tohtoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia dostane venezuelská demokratická opozícia a politickí väzni v tejto krajine. Cena sa ocitla v správnych rukách, odkázali slovenskí europoslanci.


Poslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) z politickej frakcie socialistov a demokratov (S&D) pripomenula, že venezuelská demokratická opozícia reprezentovaná Národným zhromaždením na čele s Juliom Borgesom a tamojšími politickými väzňami bola v hre o Sacharovovu cenu už v roku 2015. "Ide o symbolickú podporu a snahu poukázať na urgentnú potrebu riešenia situácie v krajine, ktorá je už roky sužovaná politickou nestabilitou, chaosom a neúnosným zhoršovaním socioekonomickej situácie tamojšieho obyvateľstva," skonštatovala Beňová.

Eduard Kukan (nezávislý) z frakcie európskych ľudovcov (EPP), ktorý je členom zahraničnopolitického výboru EP, priznal, že je mimoriadne rád, že Sacharovova cena bude na decembrovej plenárnej schôdzke europarlamentu udelená práve venezuelskej opozícii a kolektívu, ktorý bojuje proti represívnemu a nedemokratickému režimu prezidenta Nicolása Madura.

"Moja politická frakcia predkladala tento návrh a aktívne som sa podieľal na tom, aby Európsky parlament jednoznačne odsúdil Madurove praktiky a podporil demokratickú opozíciu, ktorej súčasťou je venezuelská Asamblea Nacional a politickí väzni Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos a Andrea González," uviedol Kukan v stanovisku pre TASR.

Kukan zároveň upozornil, že spôsob Madurovho vládnutia v krajine hrubo porušuje ústavu vlastnej krajiny, základné ľudské práva Venezuelčanov a trvalo poškodzuje inštitucionálne fungovanie krajiny. Dôsledkom jeho konania je ekonomická, sociálna a humanitárna kríza v tejto krajine a jeho medzinárodná izolácia.

"Osobne sa poznám s Leopoldom Lopézom a bývalým starostom Caracasu Antoniom Ledesmom, ktorých som navštívil ešte ako poslanec Národnej rady SR. Aktívne sledujem dianie v tejto krajine, ktoré tento rok vyvrcholilo do krvavých protestov. Musíme podporovať kroky smerujúce k budovaniu dôvery a politickej stabilizácii krajiny. Prvým z týchto krokov by malo byť prepustenie väznených opozičných lídrov a rešpektovanie vôle demokraticky zvoleného parlamentu. Dúfam, že udelenie Sacharovovej ceny k tomu prispeje," odkázal Kukan.

Poslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý je rovnako členom frakcie EPP, upozornil, že všetci finalisti, ktorí sa ocitli v hre o túto cenu, si zaslúžia obdiv za svoj boj za demokraciu a ľudské práva.

"Tieto statočné ženy a muži bojujú tvárou v tvár autoritárskemu režimu o zachovanie demokracie a ľudských práv vo svojej krajine a patrí im naša úcta a plná podpora," uviedol poslanec na adresu venezuelskej opozície.

Europoslanec Branislav Škripek, ktorý je v EP členom skupiny európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), odkázal, že ocenenie venezuelskej opozície vníma ako signál podpory ich boja za demokraciu. "Mrzí ma, že ocenenie nedostala Asia Bibiová z Pakistanu, väznená pre kresťanské presvedčenie, ktorú nominovali viacerí poslanci. Kresťanstvo je najviac prenasledovaným náboženstvom. Z každých piatich prenasledovaných pre vieru sú štyria kresťania," skonštatoval poslanec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zatknutie P. Ruska chce využiť EuroGas na obnovenie arbitráže proti SR
<< predchádzajúci článok
M. MURÍN: Prvoradé sú cesty, bez nich sa nikam nepohneme