Slovenskí astronómovia cestujú za zatmením Slnka do Mongolska
BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) - Slovenskí astronómovia Vojtech Rušin a Ľubomír Klocok z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici odlietajú na budúci týždeň do Mongolska, aby sledovali úplné zatmenie Slnka, ku ktorému dôjde ...
BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) - Slovenskí astronómovia Vojtech Rušin a Ľubomír Klocok z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici odlietajú na budúci týždeň do Mongolska, aby sledovali úplné zatmenie Slnka, ku ktorému dôjde po vyše dvojročnej pauze 1. augusta. Je to už šestnásta Rušinova cesta za úplným zatmením. Slovenskí astronómovia sú súčasťou medzinárodnej výpravy.
„Úplné zatmenie Slnka je jedinečnou príležitosťou pozorovať korónu - najvrchnejšiu časť atmosféry Slnka, ktorá aj v dnešnej dobe skrýva mnohé tajomstvá. Zatmenie Slnka pritom pozorovali už najstaršie civilizácie, napríklad starí Chaldejci. Koróna má veľmi vysokú teplotu -1 až 5 miliónov Kelvinov. Mechanizmus jej ohrevu nie je známy, podobne ako ani mechanizmus urýchľovania jej častí do slnečného vetra, ktorý s magnetickým poľom Slnka obmýva našu Zem a vplýva na ňu,“ hovorí astronóm Rušin. Podľa neho bude u nás toto zatmenie takmer nepozorovateľné, lebo Mesiac v čase od 11:00 do 12:30 zakryje len dve desatiny priemeru Slnka. „Takáto malá plocha nezanechá na našom území nijaké stopy,“ povedal Rušin.
Pozorovania slovenských astronómov v Mongolsku budú podporované nielen na slnečných observatóriách na Lomnickom štíte a v Úpici, ale črtá sa aj spolupráca s kolegami, ktorí budú v okolo ruského Novosibirska, či mesta Barnaul, kde budú aj ďalší pracovníci „ľudových“ hvezdární zo Slovenska a Českej republiky. „Naše pozorovania doplnia údaje z prístrojov na kozmickej sonde SECCHI, ktorých koordinátorom je prof. Jay Pasachoff z USA, predseda IAU komisie pre zatmenia Slnka, s ktorým máme mimoriadne plodnú spoluprácu a ktorý bude so svojou skupinou tiež v Rusku,“ povedal Rušin. K dispozícii budú aj pozorovania z kozmickej sondy SOHO a družice TRACE.
Podľa Rušina zábery zo zatmenia budú, pretože v mesačnom tieni ponad severný pól poletí lietadlo, ktorého cestujúci si načreli hlbšie do vrecka - letenka stála okolo 20-tisíc dolárov". Veľké "džambo" alebo Boeing 747 štartuje a pristáva v Nemecku a už je obsadený.
„Po prílete do Ulánbátaru, hlavného mesta Mongolska, sa naša medzinárodná skupina s prístrojmi vydá pomocou troch terénnych áut na 2000 km vzdialenú cestu k jurtovej osade Bor Udzuur, nachádzajúcej sa v Altaji (provincia Hovd). Cesta tam potrvá tri dni. Potom sa usalašíme v jurtách, typickom obydlí mongolských nomádov. K dispozícii budeme mať vlastný zdroj elektrickej energie, aby sme dokázali „hýbať“ pri sledovaní Slnka našimi ďalekohľadmi a na automatické pozorovanie pomocou najmodernejších digitálnych aparátov Canon a zapli svoje notebooky. Držte nám, prosím, palce, aby naša namáhavá cesta nevyšla nazmar,“ povedal Rušin.
Ako informoval astronóm Rušin, najbližšie úplné zatmenie Slnka nastane už 22. júla 2009 s trvaním 6 minút a 39 sekúnd. Bude to najdlhšie viditeľné úplné zatmenie Slnka v tomto storočí a vidieť ho bude možné z Číny a Tichého oceánu. Svedkami úplného zatmenia Slnka u nás budú naši potomkovia až 7. októbra 2135.
SITA