Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. novembra 2005

Slovenské zastúpenie na medzinárodnom festivale



Dňa 2. decembra sa začne v poradí už siedmy ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava 2005.



Zdieľať
Situácia z minulého roku, keď slovenský film Kataríny Šulajovej O dve slabiky pozadu súťažil v medzinárodnej sekcii, sa tentoraz nezopakuje, nie je to však dôvod na zúfanie. Pre slovenské filmy je opäť vyčlenená zvláštna sekcia. Tvoriť ju bude výber deviatich snímok nakrútených v roku 2005, v ktorých má Slovensko majoritné zastúpenie.
Diváci uvidia film 7 magických rokov dokumentaristu Mareka Šulíka o zásadnom období v živote detí aj ich rodičov, nový film Zuzy Piussi o komplikovanej pozícii homosexuálov v našej spoločnosti Anjeli plačú a priestor dostane aj dokument Jara Vojteka My zdes o kazašskej rodine a jej strastiplnom nachádzaní staronového domova na Slovensku. Pavol Barabáš predstaví výsledok expedície do tajomných neprebádaných častí Novej Guiney v snímke Pururambo. Dokumentárna inscenácia Slávnosť osamelej palmy autorov Marka Škopa a Juraja Johanidesa priblíži jedinečného a neprávom takmer zabudnutého slovenského filmára Ela Havettu. Netradičný projekt hudobníkov Andreja Šebana a Tóna Kubasáka je náplňou snímky Natočme ten západ slnka (réžia Maroš Hečko a Daniel Rihák). Animovaný film zastupuje Ivana Zajacová a Jozef Mitaľ s ich sviežou alkoholickou rozprávkou Nazdravíčko. Na veľkom plátne diváci uvidia televízny film Ticho, ktorý je režijným debutom scenáristky Zuzany Liovej, sekciu uzatvára proletárska dráma Martina Šulíka Slnečný štát, ktorá je slovenskou kandidátkou na Oscara.
Diváci budú mať navyše možnosť zhliadnuť nezávislú krátkometrážnu produkciu v sekcii Azyl, plus dva raritné slovenské projekty. Prvým je experimentálny muzikál Dušana Rapoša z roku 1988 F. T. na cestách, o „budúcozemšťanovi“, ktorý sleduje videoklipy hviezd československej popmusic. Rovnakou zaujímavosťou je dokument Paľa Korca Propeler - subkultúry mládeže. Oba filmy Slovenská televízia svojho času odmietla odvysielať.

Slovensko nielen filmuje

Slovensko sa na MFF Bratislava objaví aj v pasívnej úlohe: ako miesto, kde sa odohráva dej filmov, prípadne ako krajina pôvodu postáv. Vo filme Dve alebo tri veci, ktoré o ňom viem (Malte Ludin, Nemecko, 2005) pôsobí Hans Elard Ludin ako Hitlerov splnomocnenec na Slovensku. Po vojne je popravený za zločiny a pochovaný v Bratislave. Podobne film Grünfeld: Pôvod neznámy (Nina F. Grünfeld, Nórsko, 2005) odhaľuje minulosť známeho nórskeho profesora. Ten sa pred druhou svetovou vojnou v detskom židovskom transporte dostal z rodného Slovenska do Nórska. Po šesťdesiatich rokoch sa vracia do Bratislavy, kde spoločne s dcérou - autorkou filmu - pátrajú po stopách najbližších príbuzných. Do tretice sa Slovenskom zaoberá rakúska režisérka českého pôvodu Zuzana Brejcha. Vo svojom filme Romane Apsa - Cigánske slzy sleduje život obyvateľov rómskej osady v Žehroch. Rómovia sa síce spolu s ostatnými občanmi Slovenska stali súčasťou Európskej únie, na kvalite ich života sa to však neprejavilo. Posledným, tentoraz aktívnym príspevkom Slovenska na MFF, je účasť na koprodukcii Piatok alebo iný deň belgického filmára Yvana Le Moine. Film bude na MFF Bratislava 2005 uvedený v súťažnej sekcii. Zaujímavosťou je, že režisérov celovečerný debut Červený trpaslík získal Grand Prix na 1. MFF Bratislava 1999.                            (uwe)
Eva Michalková


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ďalší pokus o zvolenie riaditeľa
<< predchádzajúci článok
Utajený pohreb Libuše Geprtovej