Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. apríla 2009

Slovenské stavebníctvo pod tlakom, rast skončil



Podľa očakávaní väčšiny stavebných firiem dlhoročný stabilný rast slovenského stavebníctva skončil.



Zdieľať
V dôsledku toho firmy tiež prehodnocujú úroveň svojich plánovaných predajov smerom k nižším úrovniam. Ako najčastejší limit svojho rastu opýtané firmy uvádzajú nedostatočný dopyt, obzvlášť zo súkromného sektora. To má tiež za následok zníženú vyťaženosť kapacít. Naopak nedostatok pracovných síl je už minulosťou pre drvivú väčšinu respondentov. Celkový obraz ukazuje na preukázateľné následky ekonomického spomalenia, ktoré doľahlo aj na slovenské stavebníctvo. Tieto a ďalšie závery vyplývajú z práve pripravovanej Kvalitatívnej štúdie slovenského stavebníctva 2009, ktorú pripravuje CEEC Research v spolupráci so sieťou poradenských spoločností KPMG v stredoeurópskom regióne.
 
Na rok 2009 predpovedá 63% stavebných firiem pokles svojho sektoru, priemer celého vzorku stavebných firiem ukazuje na pokles o 4% oproti roku 2008, no celkový pokles na tento rok by mohol byť ešte väčší (vyše 20% respondentov očakáva pokles stavebníctva o viac ako 10%). Najviac spoločností (43%) trápi nedostatočný dopyt, ktorá najviac zaznamenala výrazný nárast oproti roku 2008, kedy ho uvádzalo 26% firiem a v predchádzajúcom roku len 5%. Tiež hodnotenie vplyvu dopytu na výsledky firiem bolo uvádzané ako nadpriemerné. 36% stavebných firiem potvrdilo, že majú v súčasnej dobe menej zákaziek ako v minulom roku. To sa tiež premietlo do zmien v predpovediach firemného predaja – z plánovaného rastu 9% na v súčasnosti očakávané 2%. Firmy ďalej poukazujú na už badateľné problémy s vyťaženosťou kapacít, priemerná vyťaženosť sa znížila z minuloročných 92% na terajších 78%.
 
Zaujímavý a veľmi rýchly zvrat nastal v oblasti pracovnej sily. Tento faktor v roku 2007 i 2008 respondenti najčastejšie uvádzali ako obmedzujúci (37%, respektíve 72%). Vďaka poklesu dopytu však došlo k uvoľneniu tlaku na pracovnú silu a tento faktor ako limit pre svoj rast uvádza len 7% respondentov. Taktiež poklesol počet firiem limitovaných v dôsledku nákladov na pracovnú silu, došlo k poklesu z 28% na 13% respondentov.
 
Z pohľadu strednodobého vývoja (do roku 2011) spoločnosti očakávajú relatívne mierny pokles v tomto roku (pozri vyššie, priemerne 4%) a ďalej stabilizovaný vývoj (priemer očakávaní na roky 2010-2011 je 0,9%). Súčasne však uvádzajú, že ich možnosti odhadovať ďalší vývoj a predovšetkým na obdobie dlhšie ako do konca roku 2009 sú značne obmedzené vzhľadom k tomu, že dopad ekonomickej krízy na slovenské stavebníctvo je iba v začiatkoch. Potvrdzujú to i pri definovaní oblastí, ktoré budú kľúčové pre ich budúcu existenciu. 91% firiem uvádza, že pre ich budúcnosť bude kľúčový ďalší vývoj a zmeny v dopyte zákazníkov (nárast zo 75% v roku 2008). S odstupom nasleduje vývoj firemných financií a možnosti pre financovanie vlastných aktivít (70%). Viac informácií z jednotlivých analýz prinesie Kvalitatívna štúdia slovenského stavebníctva 2009, ktorá bude publikovaná v prvej polovici mája 2009.
 
Kvalitatívna štúdia slovenského stavebníctva 2009 je založená na osobných štruktúrovaných rozhovoroch s vybranou vzorkou 45 stavebných firiem podnikajúcich v slovenskom stavebníctve. Vybrané analýzy naviac poskytujú prehľad o správaní a skúsenostiach dodávateľov stavebných firiem (84 firiem – dodávatelia materiálov, stavebných produktov, mechanizácie). Tieto rozhovory prebehli na začiatku apríla 2009. Štúdia analyzuje štyri vybrané oblasti slovenského stavebníctva -  očakávaný vývoj slovenského stavebníctva (vývoj stavebníctva, predaja, trhových podielov, limity firiem, vyhliadky do budúcna), využívané informačné zdroje o potenciálnych zákazkách (hodnotenie zdrojov, využívanie internetu, atď.), kľúčové spôsoby/metódy pre získavanie stavebných zákaziek (prínos jednotlivých metód, hodnotenie transparentnosti tendrov, skúsenosti s úplatkami, porušovanie manažmentu rizík pri získavaní zákaziek, výber dodávateľov, kľúčové kritériá, frekvencia, atď.) a posledná oblasť – hodnotenie vplyvu vstupu Slovenska do EÚ (vplyv na slovenské stavebníctvo, jeho jednotlivé oblasti a podnikanie firiem).
 
„Hlavným cieľom všetkých spracovaných štúdií projektu CEEC Research je poskytnúť predovšetkým využiteľné a plne porovnateľné analýzy skúmaných oblastí krajín strednej a východnej Európy. Tieto analýzy pomáhajú firmám v ich raste a získavaní nových zákaziek a tiež im umožňujú lepšie prispôsobiť svoje stratégie aktuálnej situácii na trhu. Svojím širokým rozsahom a zameraním je tento projekt jedinečný v celom regióne strednej a východnej Európy,“ hovorí Jiří Vacek, autor a vedúci projektu.
 
Už štvrtý rok projekt CEEC Research v spolupráci so sieťou spoločností KPMG, ktoré poskytujú služby v oblasti auditu, daní a poradenstva, analyzuje v sérii kvalitatívnych výskumov situáciu v stavebníctve v krajinách strednej a východnej Európy.
 
Kvalitatívna štúdia slovenského stavebníctva 2009 je druhou štúdiou ročníku 2009. Ďalej budú publikované štúdie českého, poľského a maďarského stavebníctva.  

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa Nového Času na ŠPÚ pracuje funkcionár SNS, ktorý zrejme nemá maturitu
<< predchádzajúci článok
Družku držal zatvorenú v dome, vyčíňal aj so sekerou