Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. decembra 2016

Slovenské pohľady sa naladili sviatočne, vianočnou úvahou Petra Jaroša



Posledné tohoročné číslo mesačníka Slovenské pohľady (na literatúru, umenie a vedu) na vstupnej strane prináša poetickú úvahu prozaika Petra Jaroša Vianoce o charakteristických ...



Zdieľať
Peter Jaroš Foto: TASR
Bratislava 9. decembra (TASR) - Posledné tohoročné číslo mesačníka Slovenské pohľady (na literatúru, umenie a vedu) na vstupnej strane prináša poetickú úvahu prozaika Petra Jaroša Vianoce o charakteristických znakoch týchto najväčších a najpríťažlivejších kresťanských sviatkov. Akoby epilógom tejto úvahy je báseň Štefana Krčméryho Balada.


Publicista Dušan Kerný sa v eseji Ruský Európan a Slovensko zamýšľa nad postrehmi ruského spisovateľa Ilju Erenburga, ktoré zaznamenal vo svojom diele po viacerých návštevách Slovenska v tridsiatych rokoch 20. storočia a pripomína jeho do slovenčiny ešte nepreložené úvahy a eseje o našej vlasti.

Básnik a literárny historik Miroslav Pius sa v eseji Zastreté zrkadlo vracia k štúrovskej téme. Pripomína študentské a revolučné roky mladých štúrovcov v štyridsiatych rokoch 19. storočia a upozorňuje na názorové rozdiely viacerých z nich a na opozíciu voči Štúrovi, ktorú označuje termínom "radikálni demokrati".

Epický žáner je zastúpený poviedkou Jozefa Kollára Na okno napísal in + ri s vianočnou témou a umelecko-náučnou prózou Ondreja Sliackeho Modlitba za Karolu o umeleckom pôsobení slovenského maliara Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici a okolí, a tiež prózou Slava Kalného Ja, Šišolák - Jakubák zo žánru literatúry faktu.

Lyrický žáner reprezentuje širší blok básní Jána Švantnera Jesenné sonety II, poetické Sentencie Miroslava Danaja, skladba mexického básnika Octavia Paza v preklade Jána Zambora a báseň francúzskeho básnika Raymonda Queneaua v preklade Vlastimila Kovalčíka. Lyrickou dominantou je však básnická skladba Viliama Turčányho Polnočná, ktorá vyšla v roku 1995 v zbierke Rada a dar a ktorej poetické nuansy tu okomentoval Peter Tollarovič.

Biografickou esejou je stať Dušana Mikolaja Nepokojný rotor so stabilnými posolstvami o živote a tvorbe jubilujúceho architekta Viliama Grusku (80), sociologickou esejou je článok Andrey Leskovej O živote a smrti.

Ako monotematickú, no koncepčne pripravenú umenovednú historizujúcu esej môžeme charakterizovať príspevok básnika Tibora Kočíka Košice v spojitostiach a súvislostiach s maliarstvom.

Rozhovor s názvom Ideálna dvojdomosť neexistuje s dolnozemcom, literárnym vedcom Michalom Harpáňom pripravila Etela Farkašová, poznámku na margo udelenia Nobelovej ceny za literatúru spevákovi Bobovi Dylanovi napísal Ireney Baláž a do ankety k 170. výročiu Slovenských pohľadov prispel Jaroslav Chovanec.

Ján Čomaj v pravidelnej rubrike Sedem viet o siedmich knihách pripomenul tieto knihy slovenských autorov: Michal Habaj - Feničania, Berco Trnavec - Kamasutra live, Pavol Tomašovič - Mosty ponad čas, Ladislav Švihran - Kto nám vládol, Emil Semanco - Umelecká beseda slovenská a Juraj Svoboda - Dali nám viac ako (sme) si mysleli III. Siedmym titulom je kniha pre deti od nemeckej autorky Hanny Johansenovej Ja som tu len mačka.

Z recenznej rubriky treba pripomenúť recenziu Patrika Šenkára na novú knihu historických próz Petra Andrušku Nekonané slávnosti a z rubriky Zápisník esejisticky poňatý Besedopis III Gustáva Murína.

Rubrika Pripomíname si uvádza decembrových jubilantov z oblasti umenia a literatúry, medzi nimi Viktora Krupu, Mariannu Grznárovú, Igora Bázlika, Evu Fordinálovú a Dušana Mitanu. Nekrológ za významným literárnym vedcom a bývalým správcom Matice slovenskej Imrichom Sedlákom napísal Tomáš Winkler.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Časopis Pamiatky a múzeá má 65 rokov
<< predchádzajúci článok
Kúzelníkov vo svete bizarných bytostí