Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. augusta 2015

Slovenské pamiatky sú na viacerých zoznamoch UNESCO



Bazilika sv. Egídia na Radničnom námestí v Bardejove



Zdieľať
Bazilika sv. Egídia na Radničnom námestí v Bardejove Foto: TASR/Milan Kapusta
 
Bratislava 14. augusta (TASR) – Slovenská republika (SR) má v zozname svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO - United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) zapísaných sedem lokalít – päť lokalít s kultúrnym dedičstvom, dve lokality reprezentujú prírodné dedičstvo. Na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO sa nachádzajú dva slovenské elementy.


Najskôr sa na zoznam dostala Banská Štiavnica so svojimi technickými pamiatkami. Zapísali ju v roku 1993 pod názvom Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia. V tom istom roku bol zapísaný aj Spišský hrad a pamiatky okolia aj Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec.

Bardejov na zoznam pribudol v roku 2000 ako Historické jadro mesta Bardejov. V roku 2008 boli na zoznam zapísané Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka (ide o skupinu deviatich drevených objektov - rímsko-katolícke kostoly v Hervartove a Tvrdošíne, evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku a kostoly východného obradu v Bodružali, Ladomirovej a Ruskej Bystrej). Lokalita Spišský hrad a pamiatky okolia bola v roku 2009 rozšírená o územie historického jadra mesta Levoča s dielom Majstra Pavla, pričom sa názov zmenil na Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

Prírodné dedičstvo reprezentujú na zozname UNESCO jaskyne Aggtelekského a Slovenského krasu. Ide o spoločnú lokalitu s Maďarskom (zápis 1995, rozšírenie 2000). Ďalšou lokalitou sú Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka. V tomto prípade je lokalita spoločná s Ukrajinou a Nemeckom (zápis v 2007, rozšírenie v roku 2011).

Kultúrne dedičstvo sveta zahŕňa aj tradície, rituály, múzické umenie, spoločenské zvyklosti, slávnostné udalosti, vedomosti a skúsenosti týkajúce sa prírody a vesmíru alebo vedomostí a zručností potrebných pre tradičné remeslá, ktoré možno súhrnne označiť pojmom nehmotné kultúrne dedičstvo. Na ochranu tejto kategórie kultúrneho dedičstva bol v roku 2003 podpísaný Dohovor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva. Slovenská republika má na reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva dva elementy. Fujara – hudobný nástroj a jeho hudba sa na zoznam dostali v roku 2005, Terchovská muzika je na zozname od roku 2013.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Palác vyzval, aby sa nezverejňovali paparazzovské fotky princa Georgea
<< predchádzajúci článok
V Maďarsku padol rekord minimálnej dennej teploty, a to 26 stupňov