Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. decembra 2009

Slovenské firmy vidia budúcnosť zdržanlivo



Šéfovia najväčších slovenských firiem ostávajú pri výhľade na najbližšie mesiace zdržanliví. Napriek tomu, že pribudlo optimistov na celkový ekonomický vývoj, očakávania finančnej ...



Zdieľať
BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) - Šéfovia najväčších slovenských firiem ostávajú pri výhľade na najbližšie mesiace zdržanliví. Napriek tomu, že pribudlo optimistov na celkový ekonomický vývoj, očakávania finančnej kondície podnikov či dostupnosti bankových úverov sa nezlepšujú. Ukázal to aktuálny Index podnikateľského očakávania (BSI) spoločnosti Deloitte, ktorý monitoruje názory generálnych riaditeľov najväčších spoločností zo šiestich stredoeurópskych krajín vrátane Slovenska. U predstaviteľov spoločností na Slovensku, ale i v strednej Európe sa však začínajú prejavovať prvé známky optimizmu, ktoré prichádzajú najmä zo západnej Európy. "Celkovo však stále prevláda opatrnosť a v mnohých oblastiach i neistota, mnohé spoločnosti stále nevedia, aké opatrenia prijať, väčšina sa však zhoduje na tom, že i ďalšie obdobie bude skôr o udržaní stabilizácie než raste," okomentoval výsledky riaditeľ na oddelení poradenských služieb spoločnosti Deloitte Ivan Lužica.


V nasledujúcich šiestich mesiacoch očakáva aspoň čiastočné zlepšenie ekonomických podmienok v krajine zhruba 36 % spoločností, zatiaľ čo v septembri to bolo len 23 %. Podľa tretiny opýtaných sa podnikateľské prostredie nezmení, pričom pesimizmus prevláda u viac ako tretiny podnikateľov. Naopak, pri výhľade finančnej kondície spoločností ubudlo tých, ktorí očakávali pozitívny vývoj, z takmer 57 % na okolo 47 % opýtaných. Názor na dostupnosť úverov sa podstatne nezmenil, aj keď väčšina šéfov najväčších slovenských firiem vidí i naďalej pôžičky od bánk ako dostupné. Bez veľkých zmien a s prevahou pozitívneho hodnotenia zostáva tiež výhľad firiem na lehoty pre platby od ich dlžníkov.

V rámci očakávania vývoja tržieb predaja v nasledujúcich dvanástich mesiacoch je tiež menej optimistov. Zatiaľ čo v septembri predpokladalo nárast tržieb 53 % opýtaných, v druhej vlne prieskumu sa priaznivo vyjadrilo iba vyše 41 % respondentov. Mierne zlepšenie bolo vykázané v kritériu plánovania zavedenia nových produktov či služieb, čo môže byť pre mnohé podniky spôsob, ako v nasledovnom období prežiť. V otázke plánovanej úrovne zamestnanosti patria očakávania na Slovensku v regióne k tým horším, a to aj napriek zastávanému názoru väčšiny riaditeľov, že pomer pracovnej sily vo firme sa nezmení . Okolo 30 % opýtaných predpokladá znižovanie zamestnanosti aj v nasledujúcom období. Ako nepravdepodobné sa podľa BSI javí, že veľké slovenské spoločnosti sa rozhodnú pre ovládnutie iných firiem. Očakáva sa teda, že sa budú sústrediť skôr na vnútornú stabilizáciu.

Spomedzi ostatných krajín v hodnotení BSI boli najoptimistickejší podnikatelia v Poľsku, kde zlepšenie očakáva 74 % firiem. Naopak. pesimizmus prevládala najviac v Chorvátsku, kde aj napriek zlepšeniu v porovnaní s minulým štvrťrokom rátali s horším vývojom až dve tretiny firiem. Počiatočnú opatrnosť a negativizmus českých predstaviteľov sa v slovenských firmách prejavil neskôr ako u našich západných susedov, kde už badať pozitívnejšie známky optimizmu.

Index podnikateľského prostredia (BSI) spoločnosti Deloitte predstavuje názory osôb, ktoré majú najväčší vplyv na budúce smerovanie ekonomík a najvýznamnejších podnikov z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Slovenska, Chorvátska a Rumunska.

Spoločnosť Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva klientom v mnohých odvetviach verejného a súkromného sektora.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BOK SR podporila Nadáciu HARMONY
<< predchádzajúci článok
Počet obetí požiaru v Perme stúpol na 148