18. júla 2016
Na snímke vľavo predseda vlády SR Robert Fico a vpravo vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc si podávajú ruky počas stretnutia v Hanoji 18. júla 2016. Slovenský premiér je na niekoľkodňovej návšteve Vietnamskej socialistickej republiky. Foto: TASR/APHanoj 18. júla (TASR) - Slovenské firmy sa obzerajú po investičných príležitostiach vo Vietname. Spoločnosti, ktoré v krajine už sú, plánujú posilniť svoje pôsobenie. O potrebe posilnenia obchodných vzťahov medzi Vietnamom a Slovenskom hovorí aj premiér Robert Fico, ktorý je na návšteve krajiny.
Podľa premiéra Vietnam predstavuje investičné príležitosti pre slovenských podnikateľov. S tamojšími predstaviteľmi vlády rokuje o zlepšení hospodárskej spolupráce medzi obidvoma krajinami. Eximbanka už podpísala Memorandum o porozumení s vietnamskou bankou pre investície a rozvoj BIDV.
Premiér tiež zdôraznil, že Slovensku záleží na rýchlej dohode o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamom. Európa sa podľa premiéra musí viac otvoriť. "
Musí odstraňovať prekážky obchodných a finančných vzťahov a najmä Európa musí rešpektovať, že každá krajina má vlastné právo na vlastný výber svojej cesty riadenia a spravovania vnútorných záležitostí," zdôraznil premiér.
Vo Vietname už niektoré slovenské firmy pôsobia. Spoločnosť Stroje je v krajine tri roky a zameriava sa na oblasť úspory energií. Momentálne s vládou rokuje o otvorení výrobného závodu. "
Chceme sa rozvíjať. Uvažujeme o výrobnom závode, lebo potenciál trhu počas najbližších 10 rokov je obrovský. Budeme sa snažiť etablovať v Hanoji. Máme aktivity v južnej časti Vietnamu. Momentálne rokujeme o budovaní výrobného závodu a mal by mať približne 1000 pracovníkov," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Juraj Vašek.
Vietnam považuje za jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík juhovýchodnej Ázie. "
Vietnam je veľmi závislý na energetických zdrojoch, musí dovážať suroviny na výrobu elektrickej energie a nie je to len otázka financií, ale aj kapacít. Vietnam má obrovský potenciál. Je to obrovský trh," skonštatoval Vašek.
Zároveň však zhodnotil, že podnikať v tejto krajine nie je vôbec jednoduché. "
Treba niekoľko rokov, aby sa firma etablovala, zistila, aká je tu politika obchodu a správania. Predsa len je to socialistická krajina, ktorá má svoje pre a proti a tvrdé pravidlá a firma sa musí vybaviť veľkou trpezlivosťou," priblížil Vašek.
Nevidí však problém nájsť kvalitných zamestnancov. "
Vietnam má pomerne vysoko rozvinutý školský systém. Šikovných ľudí je tu dosť. Len na to, aby ich firma využila, musí ich patrične dovzdelať. Sú potrebné kvalitné výrobné zariadenia a technológie. Ak chce firma vzdelať ľudí, musí doniesť výrobné zariadenia a naučiť ľudí na nich pracovať, a potom to ide," dodal Vašek.
Vo Vietname hľadá zamestnancov aj softvérová firma Gratex International. "
Začali sme kooperáciu s domácou softvérovou firmou a keď sme hovorili o kapacitách, tak nám predstavili svojich ľudí, s ktorými sme mali pohovor. Zdá sa nám to ako zaujímavá alternatíva skúsiť týchto ľudí zapojiť do nášho procesu a využiť vietnamské kapacity. Plánujeme stiahnuť nejakých ľudí na Slovensko, ktorých vyškolíme na naše technológie, a potom s našimi technológiami sa chceme vrátiť do tohto regiónu," priblížil generálny riaditeľ spoločnosti Jozef Kožár. Tiež uviedol, že vo Vietname je vysoká vzdelanostná úroveň a je veľmi dlhá história v matematike. "
Vo vzdelávacom cykle sa to prejavuje tým, že programátori tu z hľadiska regiónu určite prevyšujú aj Indiu, Južnú Kóreu i Čínu. Zatiaľ uvažujeme, že na Slovensko by malo prísť 10 až 15 ľudí, ktorí by sa mali vyškoliť," doplnil Kožár.
Mnoho ľudí z Vietnamu, ktorí dnes podnikajú, pritom v minulosti študovali na Slovensku a vrátili sa domov. Považujú to za prínos a takéto štúdium odporúčajú mladým Vietnamcom. "
Ak študujú ľudia na Slovensku, po slovensky, a potom sa vrátia domov, majú veľkú príležitosť si nájsť prácu. V súčasnosti slovenské firmy investujú do Vietnamu a potrebujú zamestnancov, ktorí vedia po slovensky. Je to pre nich veľká výhoda," dodala bývalá študentka na Slovensku Nguyen Thi Huong.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR