12. marca 2017
Meranie stavu pneumatiky. Foto: DropboxBratislava/Teherán 12. marca (TASR) – Projektu rozšírenia výroby pneumatík pre nákladné automobily v Iráne v celkovom objeme okolo 40 miliónov eur by sa mali zúčastniť aj slovenské spoločnosti. Memorandum o porozumení s najväčším výrobcom plášťov v krajine Barez podpísal tento týždeň v Teheráne generálny riaditeľ Mesnac European Research and Technical Centre (MERTC) z Dubnice nad Váhom Karol Vanko. Stalo sa tak počas pracovnej cesty slovenskej delegácie pod vedením podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho.
V Iráne Vanko zastupoval tri slovenské spoločnosti, ktoré vyrábajú stroje pre gumárenský priemysel. Okrem MERTC (nepriamy nástupca zrušenej divízie Matador Machinery) ešte Konštrukta - TireTech so sídlom v Trenčíne a Vipo z Partizánskeho. V krajine pôsobia už dlhšie a doteraz sem dodali stroje za približne 20 miliónov eur.
Pre spoločnosť Barez, ktorá je v Iráne vedúcou firmou vo výrobe pneumatík, momentálne montujú stroje pre ich nový závod na osobné plášte. Projekt pre nákladné plášte bude pokračovaním vzájomnej spolupráce. "
Celkový objem nového projektu bude okolo 40 miliónov eur, z toho 25 miliónov eur strojov vyrobených na Slovensku," vyčíslil Vanko.
V krátkom čase po podpise memoranda by malo dôjsť aj k uzatvoreniu konkrétnych zmlúv. "
Dohodli sme sa, že v priebehu nejakých dvoch mesiacov by sme mali uzatvoriť kontrakt a potom sa začnú vybavovať medzibankové zmluvy. V priebehu možno troch, štyroch mesiacov by mal vstúpiť kontrakt do platnosti a začíname vyrábať," avizoval Vanko. Po výrobe, dodávke a montáži strojového vybavenia by sa výroba v rozšírenom závode mohla spustiť do konca roka 2018.
V Iráne je okrem dodávky samotných strojov dôležitá aj otázka financovania, zdôraznil Vanko. Krajina má totiž aj po vlaňajšom uvoľnení medzinárodných sankcií problémy s napojením na svetový bankový systém.
"Preto sme veľmi spokojní s tým, že sme mohli byť súčasťou týchto medzivládnych rokovaní. Bola tu prítomná aj Eximbanka. Pre nás je veľmi podstatné, aby sme ponúkli zákazníkovi nielen samotné stroje a naše skúsenosti, ale aj finančný servis. To je kľúčová vec v Iráne," dodal.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR