Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. septembra 2007

Slovenské byty sú oproti priemeru Európy lacnejšie



Za posledných päť rokov sa cena bytov zdvojnásobila, informoval o tom na utorkovej konferencii Slovak Real 2007 hlavný ekonóm VÚB, a.s. Zdenko Štefanides. V absolútnych cenách je Slovensko stále ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) - Za posledných päť rokov sa cena bytov zdvojnásobila, informoval o tom na utorkovej konferencii Slovak Real 2007 hlavný ekonóm VÚB, a.s. Zdenko Štefanides. V absolútnych cenách je Slovensko stále lacné, keďže v súčasnosti sa priemerná cena bytu v Bratislave pohybuje na približnej úrovni 1,3 tis. eur za meter štvorcový, pričom v Španielsku je to až okolo 5 tis. eur za meter štvorcový. Avšak v porovnaní k príjmom sme s cenami bytov niekde uprostred európskeho priemeru. "Dlhodobo platí, že rýchlejší rast ekonomiky sa odrazí v rýchlejšom raste cien nehnuteľností," uviedol Štefanides. Ponuka nového bývania na Slovensku rastie, no stále výrazne zaostáva za štandardmi Európskej únie (EÚ) a hlavne demografickými potrebami lokálneho trhu.

Ceny bytov rastú najmä z dôvodu silno rastúcej ekonomiky a príjmov a demografického vývoja. "Za predpokladu rastu nominálnych miezd o 6 až 10 % ročne a úrokových sadzieb v rozpätí jedného percentuálneho bodu od aktuálnych úrovní, simulácia pomocou Housing Affordability indexu naznačuje rovnovážny rast cien bytov do roku 2010 od 1 do 12 % ročne," zhodnotil pravdepodobný rast cien bytov v najbližšom období Štefanides. Globálny dopyt pravdepodobne ochabne, pretože kríza na americkom rezidenčnom a hypotekárnom trhu pravdepodobne prinesie nárast averzie voči riziku. Tiež však pokles výnosu z nájomného zníži atraktivitu investícií do nehnuteľností v strednej a východnej Európe. "Lokálny dopyt však pravdepodobne ostane silným a prevládajúcim nad ponukou ešte pár rokov," uviedol Štefanides.

V rámci Slovenska si najväčší byt môžu dovoliť obyvatelia Trenčianskeho regiónu a najmenší Bratislavčania. Od roku 2002 sa však najviac zvyšovala cena bytov v Prešovskom a Trnavskom regióne. Obyvatelia týchto troch regiónov si v súčasnosti nemôžu dovoliť taký veľký byt ako v roku 2002. Ako dôvod uviedol Štefanides, že v Prešovskom kraji to bolo spôsobené nedostatočnou ponukou a v Trnavskom kraji sa na raste cien prejavili investície najmä závodu na výrobu automobilov PSA. Podľa Štefanidesa si priemerná slovenská domácnosť môže v súčasnosti dovoliť taký istý byt, ako pred piatimi rokmi. Napomohli tomu najmä výhodnejšie a dostupnejšie úvery na kúpu realít. No nižšie úrokové sadzby a širšia ponuka úverov na druhej strane urýchlili rast cien bytov, pretože rozvoj hypotekárnych úverov obzvlášť posilnil kúpnu silu obyvateľstva v ostatných rokoch. Názorne to vysvetlil na vývoji miezd a podielu splátok miliónového úveru na priemernej mzde, keď v roku 2002 ešte výška splátky za úver bola vyššia ako priemerná mesačná mzda, no v súčasnosti už tvorí len asi tretinu z priemernej mzdy na Slovensku.

V oblasti komerčných priestorov pripadá na Slovensku na jedného človeka približne jeden meter štvorcový kancelárskych priestorov. V samotnej Bratislave sa nachádza približne 430 tis. metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Obchodné centrá zaberajú približne 300 tis. metrov štvorcových a priestory vyhradené pre logistiku sú v rozlohe 420 tis. metrov štvorcových. Priemerná neobsadenosť priestorov je pod 10 %. "Reálny boom v oblasti kancelárskych priestorov ešte len nastane," informoval vedúci slovenskej pobočky King Sturge, Miroslav Barnáš, pričom poznamenal, že v súčasnosti je nájomné za kancelárske priestory stabilné, avšak v ďalších rokoch sa očakáva jeho rast.

Podľa konzultantky v oblasti retailových realít spoločnosti CB Richard Ellis Ivety Gschvandtnerovej je len v samotnej Bratislave približne 39 % plochy maloobchodných predajní z celého Slovenska v rámci obchodných centier. "Ľudia si myslia, že už je tu toho dosť, avšak pravda je, že ešte stále zaostávame za európskym priemerom a stále tu ten priestor je," uviedla Gschvandtnerová. Developeri však už dnes musia dôkladne zvažovať svoje projekty obchodných centier. Neprospeje im totiž ak bude ich obchodné centrum poloprázdne," povedala Gschvandtnerová. Podľa nej je už len otázkou času, kedy bude v každom meste nad 30 tis. obyvateľov minimálne jedno obchodné centrum.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odvolací súd v kauze Cingeľová zrušil rozsudok
<< predchádzajúci článok
Pan Ki-mun otvoril Valné zhromaždenie výzvou mjanmarskej junte