Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Slovenské banky pri úveroch neriskujú



Najnovší prieskum KPMG - Barometer úverov na nehnuteľnosti 2014 ukázal, že realitný sektor v Európe vykazuje jasné známky zlepšenia. Objem transakcií na trhu s nehnuteľnosťami je v niektorých ...



Zdieľať
peniaze BRATISLAVA 10. októbra (WBN/PR) - Najnovší prieskum KPMG - Barometer úverov na nehnuteľnosti 2014 ukázal, že realitný sektor v Európe vykazuje jasné známky zlepšenia. Objem transakcií na trhu s nehnuteľnosťami je v niektorých krajinách najvyšší od roku 2007 a v prvej polovici roka 2014 prekonal v Európe 80 miliárd EUR. To predstavuje nárast o 25% oproti rovnakému obdobiu minulého roka.


"Väčšina krajín v Európe zažila od minulého roka rast HDP. Výsledkom je optimizmus medzi bankami, čo sa odráža vo väčšej dostupnosti financovania s menej prísnymi úverovými podmienkami," povedal Andrea Sartori, Vedúci sektoru nehnuteľností pre KPMG v regióne strednej a východnej Európy (SVE).

"Alternatívnych poskytovateľov úverov viedla rastúca konkurencia na trhu k znižovaniu marží", dodal Sartori. Podľa účastníkov prieskumu KPMG je väčšina bánk viac naklonená k financovaniu projektov generujúcich príjmy, ako k poskytnutiu prostriedkov na developerské projekty. Podľa výsledkov má len málo slovenských bánk záujem financovať developerské projekty- viď graf 2.

Naopak v ukazovateli záujmu o financovanie projektov generujúcich príjmy, obsadilo Slovensko miesto v prvej trojici krajín spolu s Nemeckom, Veľkou Britániou a Rakúskom. Najmenej pozitívne naladené banky na financovanie nových alebo fungujúcich projektov sú v Slovinsku.

Prieskum ukázal, že slovenské banky najviac preferujú financovanie industriálnych a logistických projektov, najmenej ich lákajú hotelové projekty a financovanie rezortov – viď graf 3.

"Banky na Slovensku zaznamenali v posledných piatich rokoch problémy so splácaním úverov na projekty v oblasti rezidenčného bývania a kancelárskych priestorov. Je logické, že banky sa snažia minimalizovať riziko a poskytujú úvery primárne do oblastí a projektov, kde je cash-flow zabezpečený, napr. budúcimi nájomnými zmluvami," skonštatoval Rastislav Nemec, Riaditeľ oddelenia manažérskeho poradenstva pre finančný sektor, KPMG na Slovensku.

Zaujímavosťou je, že niektoré z krajín SVE majú podľa výsledkov vyšší podiel problematických úverov ako v západnej Európe. Slovensko zaznamenalo iba 39% úverov, ktoré nie sú riadne splácané, čo je najmenej zo sledovaných krajín.- viď graf 1.

Na Slovensku, v Bulharsku a Rumunsku sú banky najmenej optimistické ohľadne možností tieto úvery reštrukturalizovať. A to aj napriek tomu, že je to žiaducejšie riešenie ako dražba nehnuteľnosti, na ktorú bol úver poskytnutý.

Podľa prieskumu KPMG sa takmer 70% transakcií na realitnom trhu v roku 2014 uskutočnilo v Nemecku, Francúzsku a vo Veľkej Británii. Napriek celkovému zvýšeniu počtu transakcií v Európe sa v regióne SVE udialo iba 3,4% z nich. Najsilnejší rast bol zaznamenaný v Českej republike.

O prieskume:
Piate vydanie prieskumu Property Lending Barometer 2014 – Barometer úverov na nehnuteľnosti prináša analytický pohľad na prístup bánk k financovaniu realitných projektov v Európe. V roku 2014 sa prieskumu zúčastnilo 15 krajín vrátane Slovenska. Zber dát sa uskutočnil primárne formou hĺbkových rozhovorov so zástupcami bank a pomocou online dotazníka. Účastníci prieskumu reprezentujú viac ako 70 bánk, pričom všetky sú aktívne na európskom realitnom trhu. Zber dát sa uskutočnil v mesiacoch máj - júl 2014.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na trhu práce chýbajú absolventi prírodných vied a techniky
<< predchádzajúci článok
Mzda v doprave a skladovaní v auguste medziročne stúpla o 5,6 percenta