Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2015

Slovenská rozvojová spolupráca sa bude riadiť novými pravidlami



Na snímke vpravo predseda vlády SR Robert Fico a vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák počas zasadnutia 170. schôdze vlády SR 8. júla 2015 v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke vpravo predseda vlády SR Robert Fico a vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák počas zasadnutia 170. schôdze vlády SR 8. júla 2015 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 8. júla (TASR) - Slovensko už nebude od januára budúceho roka poskytovať oficiálnu rozvojovú pomoc, ale rozvojovú spoluprácu. Nielen zmenu terminológie prinesie nový zákon z dielne ministerstva zahraničných vecí, ktorý dnes schválila vláda. Zároveň sa ním novelizuje niekoľko ďalších legislatívnych noriem.


Ako pripomína ministerstvo, od prijatia prvého zákona o oficiálnej rozvojovej pomoci v roku 2007 prešla táto agenda v globálnom, regionálnom i národnom meradle významnými zmenami. "Súčasná právna úprava je pre potreby modernej rozvojovej spolupráce nevyhovujúca, nedostatočne upravuje niektoré jej nástroje a v prípade dotácií je neflexibilná a limitujúca," vysvetľuje MZV.

Ministerstvo je národným koordinátorom rozvojovej spolupráce a rezort vnútra zase humanitárnej pomoci.

Zákon vymedzujú subjekty, ktoré sa okrem orgánov verejnej správy budú podieľať na realizácii slovenskej rozvojovej spolupráce. Ide najmä o mimovládne organizácie, podnikateľské subjekty a vedecko-výskumné inštitúcie.

Poskytovať sa bude formou dotácie, finančného príspevku, zadaním zákazky, darovaním hnuteľného majetku štátu, vládnymi štipendiami, odpustením dlhu či poskytnutím zvýhodneného vývozného úveru. Zákon pripúšťa, vzhľadom na efektivitu a adresnosť poskytovanej rozvojovej spolupráce, aj ďalšie nástroje, o ktorých rozhodne vláda.

Novým nástrojom je už spomínané zadávanie zákazky, a to konkrétne na dodanie tovaru, uskutočnenie stavebných prác a poskytnutie služieb.

O úplnom alebo čiastočnom odpustení dlhu partnerskej krajine bude rozhodovať vláda na návrh Ministerstva financií SR. Pri určení rozsahu sa bude posudzovať vplyv tohto kroku na schodok rozpočtu verejnej správy Slovenska. O odpustení dlhu sa uzatvorí s partnerskou krajinou medzinárodná zmluva.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rezort hospodárstva začne hľadať poradcu k navýšeniu podielu v SE
<< predchádzajúci článok
Na Slovensko prídu cvičiť stovky zahraničných vojakov