Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. mája 2019

Slovenská pošta vydáva známku Europa 2019: Vzácne vtáky-krakľa belasá



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 2. mája (TASR) – Slovenská pošta (SP) sa aj tento rok zapojí do súťaže Asociácie európskych poštových operátorov PostEurop o najkrajšiu známku emisie Europa. Motívom poštovej známky SP je vzácny vták krakľa belasá. TASR o tom informovala špecialistka na styk s verejnosťou SP Eva Rovenská.


„PostEurop zvolila na rok 2019 tému National birds. SP sa na základe konzultácie s odborníkom z Katedry environmentálnej ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave rozhodla pre stvárnenie motívu krakle belasej, ktorá je farebne najatraktívnejším vtákom prilietajúcim k nám z Afriky,“ ozrejmila Rovenská s tým, že krakľa je v SR považovaná za jeden z najohrozenejších vtáčích druhov. „Vydaním poštovej známky SP upozorňuje na stav ohrozenia tohto vtáčieho druhu na Slovensku,“ dodala.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, First Day Cover obálky, First Day Cover pečiatky a líniovej rozkresby poštovej známky je akademický maliar Rudolf Cigánik. Známka v nominálnej hodnote 1,70 eura má rozmery 44,1 krát 26,5 milimetra vrátane perforácie. Vychádza vo forme upraveného tlačového listu s ôsmimi známkami.

Súčasne s poštovou známkou bude podľa Rovenskej vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou First Day Cover (FDC). Motívom pečiatky je sediaca krakľa belasá. Motívom prítlače obálky je krakľa belasá stvárnená pri konzumácii potravy.

SP vydá k poštovej známke aj známkový zošitok a nálepný list. Známkový zošitok bude obsahovať šesť kusov známok Europa 2019: Vzácne vtáky - krakľa belasá s nominálnou hodnotou 1,70 eura. Motívom nálepného listu formátu A5 je autorská kresba krakle belasej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
DLHODOBÁ UDRŽATEĽNOSŤ VEREJNÝCH FINANCIÍ SA ZHORŠILA O 0,22 % HDP
<< predchádzajúci článok
Za úhynom rýb na Kuchajde a iných jazerách je tzv. jarné ochorenie