Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. decembra 2018

Slovenská ľudová majolika uzatvorila s partnermi zmluvu o spolupráci



Majolika, ilustračná fotografia.



Zdieľať
Majolika, ilustračná fotografia. Foto: TASR
Modra 4. decembra (TASR) – Zástupcovia Slovenskej ľudovej majoliky podpísala v utorok popoludní v Modre memorandum o spolupráci s Malokarpatským múzeom v Pezinku a Slovenským národným múzeom – Múzeom Ľudovíta Štúra a Múzeom slovenskej keramickej plastiky v Modre.


Modranská majolika je významnou časťou slovenských tradícií, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto časti slovenskej histórie je už 135 rokov.

"Memorandum je vyjadrením vôle signatárov, že chcú spoločne pracovať na tom, aby tradícia výroby majoliky nezahynula, že budú spolupracovať nielen na záchrane tradícií, ale aj na jej rozvoji, na osvete a na tom, aby majolika a majoliková ornamentika ostala s nami, aj s tým, že je súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska," uviedla pre TASR Miriam Fuňová, riaditeľka Slovenskej ľudovej majoliky.

"Múzeum Ľudovíta Štúra od svojho vzniku v roku 1965 venuje pozornosť okrem iného aj keramickým tradíciám, ktoré sú úzko spojené s mestom Modra. Zbierkový fond budujeme už vyše 50 rokov," dodala Viera Jančovičová, riaditeľka SNM – Múzea Ľudovíta Štúra.

V priebehu stretnutia predstavili organizátori knihu Slovenská ľudová majolika v Modre, jej autorkou je Agáta Petrakovičová Šikulová. Do života ju uviedol Juraj Hamar, generálny riaditeľ SĽUK-u.

"Kniha Slovenská ľudová majolika v Modre popisuje históriu a krásu majoliky a majolikovej ornamentiky, môžu sa v nej čitatelia dozvedieť o tom, ako vlastne výroba majoliky prišla k nám na naše územie, ako dlho tu je, a čo je pre mňa dôležité, obrazová časť je omnoho širšia ako textová, nájdu tam veľa krásnych kúskov majoliky, ale aj staré vzorkovníky, nákresy rôznych nástrojov, čiže sa môžu o histórii majoliky dozvedieť veľmi veľa," doplnila Fuňová.

Modranská majolika je významnou časťou slovenských tradícií, jednotlivé vzory si umelci odovzdávajú už stovky rokov. Nositeľom tejto časti našej histórie je už 135 rokov Slovenská ľudová majolika, ktorá v Modre vyrába majoliku s typickými vzormi. V jej priestoroch sa vyučili a pracovali najväčší majstri remesla, vo svojej tvorbe zachytávali život prostého ľudu aj významné udalosti. Od novembra 2017 je modranská majolika súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Barbora Švidraňová predstavuje novú skladbu Príď domov
<< predchádzajúci článok
V bývalom sídle gestapa v Stuttgarte otvorili vzdelávacie centrum