Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. decembra 2024

Slovenská kultúrna pochodeň dorazí do Bratislavy a vyvrcholí protestom a koncertom Za budúcnosť kultúry



Po symbolickom putovaní cez 22 slovenských miest od východu po západ dorazí Slovenská kultúrna pochodeň vo štvrtok 12. decembra do Bratislavy.



Zdieľať
Slovenská kultúrna pochodeň dorazí do Bratislavy a vyvrcholí protestom a koncertom Za budúcnosť kultúry

Platforma Otvorená Kultúra! ako organizátor pripravila celodenný program, ktorého vrcholom bude protestný pochod Za budúcnosť kultúry a rovnomenný záverečný koncert na podporu slovenskej kultúry.

„Kultúra prešla v tomto roku neľahkou skúškou. Ministerstvo kultúry, ktoré by malo byť jej oporou, sa stalo zdrojom kríz a konfliktov. Naša pochodeň symbolizuje svetlo nádeje a jednotu kultúrnej obce. Veríme, že spoločne dokážeme ochrániť hodnoty, ktoré tvoria základ našej spoločnosti,“ uviedla Veronika Němcová, členka platformy Otvorená Kultúra! a výboru Kultúrneho štrajku.

Pochodeň dorazí do Bratislavy vo štvrtok 12. decembra, kde jej púť vyvrcholí celodenným programom, masovým protestným pochodom a koncertom Za budúcnosť kultúry, ktorý Otvorená Kultúra! organizuje v spolupráci s festivalom Pohoda. Na koncerte vystúpia interpreti ako Pavol Habera, Vec či Michael Kocáb.

Netradičný hudobný program bude sprevádzať aj protestný pochod. Pod názvom Protestná nota ho pripravil hudobník Marek Kundlák a pozýva doň všetkých profesionálnych aj neprofesionálnych hráčov na dychové nástroje.

PROGRAM DŇA 12. 12.:

 

  • Videomapping na fasáde VŠMU: 11. – 12. 12. (po zotmení do 20:00)
  • Držanie kultúrnej pochodne pred Ministerstvom kultúry SR: 08:00 – 18:00
  • Protestný pochod z Námestia SNP na Námestie Slobody: Štart o 18:00
  • Záverečné vyhlásenie a koncert: Námestie Slobody, od 18:45

 

„Nejde len o symbolický akt. Každý krok pochodu je výzvou pre vládu, aby prestala ignorovať hlas kultúrnej obce a začala konať v záujme ochrany a rozvoja kultúrneho sektora. Naša požiadavka je jasná: ministerstvo kultúry nesmú viesť Martina Šimkovičová a Lukáš Machala. Tento rezort musia viesť odborníci, ktorí bojujú za kultúru, nie proti nej,“ dodala Němcová.

VÝZNAM POCHODNE

Počas protestu sa účastníci zapoja do zvukového apelu na podporu kultúry – organizátori všetkých vyzývajú, aby si priniesli vlastné hudobné nástroje, píšťalky, čelovky či lampáše. Na čele pochodu budú niesť kultúrnu pochodeň symbolizujúcu jednotu umelcov a verejnosti v obrane kultúrnych hodnôt.

„Hlučný pochod nie je len manifestáciou nesúhlasu, ale aj pripomienkou, že kultúra je živá, otvorená a patrí všetkým. Je to výkrik, ktorý musí byť počuť až do najvyšších poschodí vládnych budov,“ zdôraznila Veronika Němcová.

KRITICKÝ ROK PRE SLOVENSKÚ KULTÚRU

Vyhlásenie, ktoré zaznie na Námestí slobody, reflektuje udalosti tohto roka: nekompetentnosť vedenia Ministerstva kultúry SR, ideologické zásahy, netransparentné personálne zmeny a likvidáciu odbornosti v kultúrnych inštitúciách.

„Ministerka Martina Šimkovičová musí byť jediná na svete, ktorú dvakrát po sebe požiadalo o odstúpenie takmer 200-tisíc občanov, a predsa zostáva vo funkcii. Slovenská kultúra si zaslúži lepšiu budúcnosť,“ zdôraznila Katarína Mišíková, členka platformy Otvorená Kultúra! a výboru Kultúrneho štrajku. 

„Tento protest nie je len o kultúre. Je to boj za hodnoty, ktoré nás spájajú ako spoločenstvo. Chceme otvorenú, inkluzívnu a pestrú kultúru, ktorá reprezentuje nás všetkých,“ dodala Mišíková.

POZVÁNKA PRE VEREJNOSŤ

Organizátori vyzývajú verejnosť, aby sa pridala k záverečným podujatiam Slovenskej kultúrnej pochodne a spoločne vyjadrila podporu kultúre a jej tvorcom. „Každý hlas a každý krok sa počíta. Spoločne môžeme ochrániť našu kultúru a krajinu,“ uzavrela Veronika Němcová.

Protest vyvrcholí koncertom na Námestí slobody v Bratislave, ktorý na záver prinesie generačné a žánrové zblíženie a osloví publikum od najmladšej generácie po najstaršiu. Vystúpia na ňom interpreti Spectrum Quartett, Puding pani Elvisovej, Vec + Supa + Tóno S + Kriss Krimm, Neha!, Denis Bango, Michael Kocáb + Karpatské chrbáty, Pavol Habera + Juraj Tatár, Muzička.

2. CELOSLOVENSKÉ STRATEGICKÉ STRETNUTIE KULTÚRNEJ OBCE V ŽILINE

V pondelok 9.12. sa v Novej synagóge v Žiline uskutočnilo 2. celoslovenské strategické stretnutie kultúrnej obce, ktoré zvolala platforma Otvorená Kultúra! v spolupráci s výborom Kultúrneho štrajku. Diskusia sa venovala reflexii priebehu doterajších aktivít štrajku, plánovaniu krokov na rok 2025 a posilneniu spolupráce v obrane kultúrneho sektora.

Prítomní sa zhodli na pokračovaní Kultúrneho štrajku ako protestného hnutia a opätovne potvrdili mandát pre platformu Otvorená Kultúra! koordinovať jeho aktivity. Krátkodobým cieľom zostáva odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a obhajoba sektora pred aktuálnymi útokmi. Zároveň bude vypracovaný akčný plán pre rok 2025, ktorý platforma zverejní začiatkom budúceho roka.

Stretnutie symbolicky podporila aj Slovenská kultúrna pochodeň, ktorá sa v ten deň nachádzala v Žiline. Na záver stretnutia sa účastníci a účastníčky odfotili s pochodňou, aby symbolicky odkázali, že nesú jej odkaz: prepájajú sa naprieč regiónmi a kultúrnymi segmentami a nevzdávajú boj za odborne spravovanú, slobodnú a sociálne spravodlivú kultúru na Slovensku.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Festival Pohoda s najväčším počtom nominácií na prestížne európske festivalové ceny
<< predchádzajúci článok
Na Colours of Ostrava prídu štyri hviezdne „S“, sú medzi nimi aj Sting, Shaggy a Snow Patrol