Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. novembra 2014

Slovenská ekonomika vzrastie v roku 2015 o 2,8 %, o rok ešte zrýchli



Na snímke vpravo premiér SR Robert Fico a vľavo generálny tajomník OECD José Ángel Gurría v Bratislave 5. novembra 2014.



Zdieľať
Na snímke vpravo premiér SR Robert Fico a vľavo generálny tajomník OECD José Ángel Gurría v Bratislave 5. novembra 2014. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 5. novembra (TASR) – Slovenská ekonomika by mala v roku 2015 vzrásť o 2,8 %. Taký je odhad Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).


Jej aktuálny Ekonomický prehľad o Slovensku predstavil dnes v Bratislave generálny tajomník organizácie Angel Gurría.

Na rok 2016 predpokladá ďalšie zrýchlenie rastu na 3,4 %. OECD vyzdvihla oživenie slovenskej ekonomiky po finančnej kríze, ktoré je jedným z najlepších v Európe. Na zabezpečenie dlhodobého udržateľného a inkluzívneho rastu je však podľa nej potrebné riešiť vysokú nezamestnanosť a regionálne rozdiely na Slovensku.

"Nezamestnanosť je ešte stále vysoká, aj keď klesá, čo je dobrá správa," konštatoval Gurría na tlačovej konferencii na Úrade vlády (ÚV) SR. Pripomenul najmä vysokú nezamestnanosť mladých, čo ale podľa neho nie je ojedinelý jav, zápasia s ňou všetky členské štáty OECD.



Čo sa týka regionálnych rozdielov, upozornil napríklad, že Bratislava je šieste najbohatšie mesto v Európe. Ale západné Slovensko bez Bratislavy, druhý najbohatší región SR, je celkovo umiestnené na 239. mieste. "Bratislavský región má 6-% mieru nezamestnanosti, niektoré iné časti Slovenska až 20-%," vyčíslil Gurría.

Odporúčané reformy

OECD tak Slovensku odporúča niekoľko reforiem, ktoré by urýchlili rast v strednej a východnej časti krajiny. Napríklad reforma a investície do vzdelávania sú podľa organizácie príležitosťou na vyrovnanie regionálnych rozdielov a sú kľúčovými odporúčaniami aktuálneho Ekonomického prehľadu. Tiež posilnenie programov pomoci pri hľadaní zamestnania a školiacich programov a poskytovanie finančných stimulov pre zavádzanie nových technológií a inovácií.

Organizácia zároveň odporúča zlepšenie vnútroštátnej cestnej aj železničnej dopravnej infraštruktúry a medzinárodných spojení. Pri reforme politiky bývania radí podporu nájomného bývania s cieľom zvýšiť mobilitu, aby si obyvatelia zaostávajúcich regiónov so slabými pracovnými príležitosťami mohli hľadať zamestnanie v prosperujúcej západnej časti Slovenska. Súčasne by podľa OECD zlepšenie výkonu verejnej správy zvýšilo schopnosť SR financovať a realizovať opatrenia na podporu rastu a zároveň realizovať nevyhnutnú fiškálnu konsolidáciu.

"Vnímam odporúčania, ktoré prichádzajú zo strany OECD, ako veľmi podnetné," konštatoval na spoločnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD). Podľa neho sa tieto rady v podstate zhodujú s tým, na čom vláda intenzívne pracuje. Spomenul napríklad reformu takzvaného duálneho systému vzdelávania na školách či zmeny v štátnej správe, teda projekt ESO. S tajomníkom Gurríom hovorili napríklad aj o výbere daní, ktorý sa podľa Fica na Slovensku zlepšil, ale stále je čo doháňať.

Zároveň doplnil, že súhlasí s Gurríom v tom, že malé krajiny sú na rozdiel od veľkých v nevýhode. "Musia byť v mnohých ukazovateľoch možno pápežskejšie ako pápež, musia dosahovať lepšie výsledky, musia byť pružnejšie a efektívnejšie," vymenoval predseda vlády. Toto je podľa neho cesta, ktorú môže Slovensko zvládnuť, ale zdôraznil tiež, že žijeme v prostredí, ktoré je veľmi komplikované a ktoré nás významne ovplyvňuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Týždeň vedy a techniky má ukázať výsledky i potenciál slovenskej vedy
<< predchádzajúci článok
Nezvyčajný sobáš u Matyšáka