Slovenská atlantická komisia víta podporu NATO Gruzínsku
Slovenská atlantická komisia víta podporu Gruzínsku, ktorá bola prijatá na včerajšom zasadnutí Severoatlantickej rady v Bruseli ministrami zahraničných vecí krajín NATO. Slovenská atlantická komisia ...
BRATISLAVA 20. augusta (WN/PR) - Slovenská atlantická komisia víta podporu Gruzínsku, ktorá bola prijatá na včerajšom zasadnutí Severoatlantickej rady v Bruseli ministrami zahraničných vecí krajín NATO. Slovenská atlantická komisia zároveň oceňuje podporu Slovenskej republiky spoločnému vyhláseniu Severoatlantickej rady podľa ktorej musí byť „mierové a udržateľné riešenie konfliktu v Gruzínsku založené na plnom rešpektovaní Gruzínskej nezávislosti, suverenity a teritoriálnej integrity zaručenej medzinárodným právom a rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN“.
Gruzínsko dlhodobo prijíma vnútorné reformy, aby sa mohlo stať členom euroatlantickej rodiny demokratických a slobodných štátov. Slovenská atlantická komisia je presvedčená, že je záväzkom Slovenskej republiky a demokratických krajín podporiť takéto smerovanie Gruzínska, rovnako ako sa Slovensko v minulosti tešilo podpore slobodného a demokratického sveta v jeho euroatlantickom snažení. Naša proatlantická a proeurópska politika bola základom pre bezprecedentný ekonomický rozmach a politickú stabilitu Slovenska a ostatných nových členov NATO a EÚ. Slovenská atlantická komisia preto víta včerajšie vyhlásenie ministrov zahraničných vecí NATO, ktoré znovupotvrdilo podporu euroatlantickým ašpiráciám Gruzínska. SAC podporuje včerajší postoj Aliancie pokračovať v intenzívnej spolupráci s Gruzínskom v otázkach očakávaného rozhodnutia ohľadne Akčného plánu členstva Gruzínska v Aliancii.
Ruské vojenské akcie boli neprimerané a nezlučiteľné s jeho úlohou udržiavania mieru v regióne a princípmi mierového riešenia konfliktov v zmysle helsinského Záverečného aktu, zakladajúceho dokumentu Rady NATO - Rusko a Rímskej deklarácie. Veríme, že Rusko akceptuje výzvu NATO, aby prijalo okamžité kroky na stiahnutie svojich jednotiek z oblastí, ktoré má opustiť na základe šiestich bodov mierovej dohody podpísanej prezidentom Saakashvilim a prezidentom Medvedevom. Vzťahy Aliancie a Ruskej federácie majú strategický význam. Pre takúto strategickú spoluprácu je však nevyhnutné, aby Moskva rešpektovala suverenitu a teritoriálnu integritu svojich susedov a aby potvrdila svojimi postojmi a činmi záväzok, na ktorom je založený vzájomný vzťah medzi NATO a Ruskom.
Kontakt:
Slovenská atlantická komisia
Palackého 4
811 02 Bratislava
www.eaq.sk