Slovenská a maďarská samospráva by sa mala podľa Solyoma dohodnúť
Slovenské organizácie sa zo Slovenského domu v maďarskej obci Mlynky sťahovať nemusia. Ako uviedla pre agentúru SITA predsedníčka slovenskej samosprávy Marta Demjénová po stretnutí s ...
AKTUALIZOVANÉ MLYNKY 31. marca (WEBNOVINY) - Slovenské organizácie sa zo Slovenského domu v maďarskej obci Mlynky sťahovať nemusia. Ako uviedla pre agentúru SITA predsedníčka slovenskej samosprávy Marta Demjénová po stretnutí s prezidentom Maďarskej republiky Lászlóm Sólyomom, ktorý dnes obec navštívil, všetky slovenské organizácie zostávajú v Slovenskom dome. Majú sa ale dohodnúť na spoločnom užívaní kancelárie aj s ďalšími organizáciami, a teda aj so starostom, ktorý podľa jeho nedávnych vyjadrení sídli v nevhodnej kancelárii. Stretnutie maďarskej samosprávy so slovenskou, na ktorom majú rokovať o využívaní Slovenského domu, bude v utorok o 17:00.
Podľa Demjénovej maďarský prezident navrhol, aby zostalo zachované status quo, teda, aby slovenské organizácie zostali v Slovenskom dome a aby podpísali dohodu o využívaní priestorov domu s predstaviteľmi obce. Sólyom tiež hovoril o tom, že pre Maďarsko je prioritou, aby menšiny boli pozitívne diskriminované, ale v tomto prípade podľa neho nejde o národnostný spor.
Obec Mlynky dnes navštívil prezident Maďarska. Autor: Martina Kriková
Slovenské organizácie sa podľa Demjénovej nechcú miešať do politiky. „Chceme len pracovať pre Slovákov,“ uviedla.Podľa člena slovenskej samosprávy v Mlynkoch Imricha Fuhla to zatiaľ na kompromis nevyzerá . „Máme rokovať o tom, ako vpustiť do kancelárie ďalšie organizácie, aj starostu,“ zdôraznil. Podľa neho maďarský prezident dal v spore za pravdu obom stranám. „Nás nemajú vyhodiť a my máme pochopiť, že oni majú problém s priestormi,“ dodal.
Miestni Slováci tvrdia, že do obce sa v posledných rokoch prisťahovalo viacero maďarských rodín a následne začali vznikať problémy. Podľa nich strojcom napätia nie je starosta József Lendvai, ktorý má slovenské korene, ale jeho zástupca maďarskej národnosti Ondrás Becságh. Mlynky sú obec, v ktorej žije najviac Slovákov v Maďarsku. Podľa miestnych by ich bolo ešte viac, keby pred posledným sčítaním ľudu nestrašili najmä starších, že sa budú otvárať Benešove dekréty a že budú presídlení na Slovensko.
Ako povedala Demjénová, Slovákom v Mlynkoch by pomohlo, keby sa ich deti mohli častejšie stretávať so svojimi rovesníkmi zo Slovenska. Chýba im tiež vysielanie slovenských televízií v káblovom rozvode miestneho prevádzkovateľa. „Boli by sme radi, keby k nám v nedeľu mohol prísť odslúžiť omšu slovenský kňaz v slovenčine,“ uviedla Demjénová. Ich farár hovorí po maďarsky a oni mu odpovedajú po slovensky. V obci už pomaly prestáva byť zvykom, že v rodinách sa rozpráva po slovensky. Deti sa v škole učia slovenčinu len ako cudzí jazyk. Tridsiatnici síce po slovensky rozumejú, ale nerozprávajú. Po slovensky hovorí najmä staršia generácia.
Maďarský prezident rokuje o riešení situácie Slovákov v Mlynkoch
Príchod maďarského prezidenta do Slovenského domu v obci Mlynky, rokovanie so slovenskými občanmi, starostom a prehliadka spornej kancelárie. Autor: Martina Kriková
Maďarský prezident László Sólyom dnes predpoludním prišiel do obce Mlynky (Pilisszentkereszt), kde obecná samospráva chce vysťahovať slovenské organizácie zo Slovenského domu. Ako uviedla pred stretnutím pre agentúru SITA predstaviteľka slovenskej samosprávy v Mlynkoch Marta Demjénová, Slováci v Mlynkoch sú radi, že prezident sem prichádza. "Príde preto, aby vyriešil tento problém, pretože podľa neho sa s nami musí zaobchádzať tak, ako to Maďarsko očakáva od druhých krajín k maďarskej menšine," povedala.
Slovenskí aktivisti po rokovaní s prezidentom a starostom: "Nič sa nevyriešilo". Autor: Martina Kriková
Podľa Demjénovej jedným z mnohých riešení by bolo, že by slovenské organizácie uvoľnili pre obecnú samosprávu jednu z kancelárií v Slovenskom dome. "Bojíme sa však, že by z toho boli len rozpory," vyjadrila svoje obavy. Druhá možnosť je podľa nej lepšia a podľa nej by slovenské organizácie odkúpili od obce druhé poschodie Slovenského domu. V tejto maďarskej obci sa k slovenskej národnosti hlási viac ako päťdesiat percent občanov.
Slovenské organizácie by sa mali vysťahovať k 1. aprílu. Podľa podpredsedu SMK Józsefa Berényiho by bolo riešením, ak by vlády oboch štátov venovali peniaze, za ktoré by sa kúpil dom v centre obce a po rekonštrukcii by ho dostala slovenská samospráva. Berényi, ktorý sa šiel na situáciu pozrieť osobne v nedeľu, uviedol, že obe strany sporu majú časť svojej pravdy. "Miestna samospráva pracuje v neadekvátnych priestoroch. Slovenský dom je majetkom miestnej samosprávy. Náhradné priestory, ktoré má získať slovenská samospráva, sú tiež neadekvátnym riešením," uviedol Berényi. V takejto situácii by podľa neho mali konať vlády susedných, priateľských krajín, ktoré sú členmi EÚ. "V centre dediny sú na predaj domy, ktoré by vlády mohli zakúpiť a venovať slovenskej samospráve," dodal Berényi.
O situácii v tejto obci už rokovala aj slovenská vláda, ktorá je pripravená uvoľniť peniaze pre Slovákov v Mlynkoch. V sobotu vyhlásil zbierku pre túto obec predseda SNS Ján Slota a sám do nej venoval 100 000 korún.
SITA