Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. augusta 2016

Slovenka žijúca v Turecku S. Tiryakiová je na zozname pučistov



Na snímke ľudia mávajú tureckou vlajkou počas protestu proti prevratu v krajine pred budovou parlamentu 16. júla 2016 v Ankare.



Zdieľať
Na snímke ľudia mávajú tureckou vlajkou počas protestu proti prevratu v krajine pred budovou parlamentu 16. júla 2016 v Ankare. Foto: TASR/AP
Bratislava/Istanbul 9. augusta (TASR) – Na zozname pučistov figurovať nemôžem, nie je na to dôvod. Povedala pre TASR politologička Sylvia Tiryakiová, ktorá už vyše 15 rokov žije v Turecku a pracuje na istanbulskej univerzite.


Ako uviedla, niektoré turecké noviny ju neprávom obvinili z toho, že jej meno figuruje na údajnom zozname pučistov, ktorí sa prednedávnom pokúsili o prevrat v Turecku. Tvrdenia novín, že by sa krátko pred pučom stretli ľudia zo zahraničia, aby ho naplánovali, pokladá za nedorozumenie a predpokladá, že novinári mali skreslené a nesprávne informácie.

Stretnutie podľa nej malo charakter okrúhleho stola, ktorý usporiadala akademičkina organizácia a iba hlúpou náhodou časovo korešpondovalo s víkendom po potlačení vojenského puču. Za tvrdenie bude od novín požadovať ospravedlnenie a taktiež kompenzáciu právnou cestou.


Novinári sa jej nepýtali

"To, čo sa momentálne deje okolo mojej osoby, je dôsledkom mylných a nepravdivých informácií uverejnených v novinách. Samozrejme, to na veci nič nemení, pretože potom článok automaticky prebrali i ďalšie noviny bez toho, aby ma vôbec niekto kontaktoval. Žiadny z novinárov sa ma neopýtal na to, čo si o tom myslím a či je to vôbec pravda," uviedla akademička.

Celú záležitosť okolo stretnutia za okrúhlym stolom spočiatku nebrala vážne, keďže ju považovala za absurdnú, vykonštruovanú a vymyslenú. Avšak neskôr pochopila, že situácia vážna je a že hlavne ľudia, ktorí nepoznajú pozadie, ju automaticky považujú za pravdivú.

Okrúhly stôl s spolupráci s Wilson Centerom

"Okrúhly stôl s expertmi organizovala moja organizácia v spolupráci s americkým think tankom Wilson Center, ktorý má veľmi dobrú reputáciu. Týkal sa regionálnych otázok, situácie v Iráne, v Sýrii, v Iraku, v Afganistane a situácie, ktorá je teraz v regióne. Bol to v podstate jeden z desiatok okrúhlych stolov, ktoré moje centrum organizuje ročne. Takže na tomto mítingu nebolo ani nič zvláštne, ani iné, a hlavne vôbec nebol tajný. Avizovali sme ho dopredu, pozvánky boli rozposlané už v máji, takže v podstate to bol míting s otvorenými dverami," konštatuje, pričom dodáva, že skutočnosť absolútne nekorešpondovala s tým, čo bolo prezentované v novinách.

Tiryakiová vôbec netuší, čo alebo kto bol spúšťačom celej situácie. Pripúšťa však, že nadobudla neuveriteľné rozmery. "V článku, v ktorom je nepravdivý útok aj na moju osobu, sa spomína dokonca aj to, že napríklad stretnutia sa zúčastnil Scott Peterson. Scott Peterson je vrah, ktorý si momentálne v Spojených štátoch odpykáva trest, myslím, že za vraždu manželky. Jeden Scott Peterson tam bol, ale ako priateľ účastníčky. Fotografia, ktorú uverejnili v novinách, bola však fotografiou spomínaného vraha," upozorňuje akademička.

V novinách ďalej podľa nej tvrdili, že na stretnutie prišla po jedného účastníka helikoptéra. Mal to byť Graham Fuller, ktorý tam však taktiež podľa jej slov nebol. "V živote som o ňom predtým nepočula, ani som nemala dôvod. Samozrejme tam vôbec nebol prítomný," uviedla. Zároveň poukázala na to, že ak by po účastníka helikoptéra prišla, musel by ju zachytiť nejaký monitor či radar.

Akademička: Je to formálne nedorozumenie

Noviny tiež napísali, že účastníci prišli a odišli na stretnutie privátnou loďou, pričom, ako povedala akademička, každý prišiel na stretnutie zvlášť, loďou ktorá je v Istanbule mestskou hromadnou dopravou. "Celú túto absurdnú situáciu považujem za formálne nedorozumenie, ktoré si momentálne vysvetľujem s úradmi Tureckej republiky." Ako povedala, v pondelok (8.8.) ju polícia predvolala na výsluch, aby podala vysvetlenie, či je to pravda, alebo nie. "Výsluch bol zdĺhavý, ale aspoň som dostala priestor na to, aby som im všetko vysvetlila. Dúfam, že im to bude stačiť," povedala.

Na stretnutí bol ako jeden z expertov prítomný aj riaditeľ ORSAM (Centrum pre blízkovýchodné strategické štúdie), ktorého prezidentom je Šaban Kardaš. Je priamo napojené na turecké ministerstvo zahraničných vecí. Ako povedala, aj jeho si polícia predvolala na výsluch.

Bola by rada, keby sa daná kauza oddelila od toho, čo sa v súčasnosti deje v Turecku. "Môj názor na situáciu v Turecku je taký, že sa v podstate celá krajina zjednotila v odsúdení nedávneho prevratu," uviedla.

Čistky v školstve sú neopodstatnené masové prepúšťanie

Turci sú podľa nej veľmi nahnevaní za to, že im niekto chcel takým spôsobom zasiahnuť do demokracie. Nedávne čistky v školstve akademička nepovažuje za neopodstatnené masové prepúšťanie. "Pri mnohých ľuďoch bol skutočne dôvod na to, aby ich zadržali. Treba však odlišovať prípady, kde sú ľudia skutočne zatknutí, a to nie je môj prípad, a kde sú ľudia predvolaní na výsluch, pretože je napísané o nich niečo negatívne v novinách, čo sa nezakladá na pravde," dodala.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najmenej obetí dopravných nehôd má Trenčiansky kraj
<< predchádzajúci článok
Poľsko už nie je favoritom zahraničných investorov