Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

18. apríla 2013

Slovenka Nelly podstúpi jedinečnú liečbu kmeňovými bunkami



Päťročná Nelly Vadovičová bude prvým slovenským dieťaťom, ktoré podstúpi liečbu kmeňovými bunkami z jeho vlastnej pupočníkovej krvi v rámci klinickej štúdie na Duke University Hospital v USA. ...



Zdieľať
operacia BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Päťročná Nelly Vadovičová bude prvým slovenským dieťaťom, ktoré podstúpi liečbu kmeňovými bunkami z jeho vlastnej pupočníkovej krvi v rámci klinickej štúdie na Duke University Hospital v USA.


Dievčatko trpí mozgovou obrnou, ktorá vznikla následkom poškodenia mozgu počas komplikovaného pôrodu. Ako na dnešnej tlačovej konferencii vysvetlil lekár Miroslav Kubeš z rodinnej banky Cord Blood Center, najčastejšou príčinou tejto poruchy býva práve nedostatok kyslíka pred pôrodom, počas neho alebo krátko po ňom.

"Následná porucha zasiahnutej oblasti mozgu sa väčšinou prejaví v motorickej, čiže hybnej oblasti ako ochrnutie, ďalším dôsledkom môžu byť zmeny v psychomotorickom vývoji. Môžu sa pridružiť aj iné príznaky ako napríklad epileptické záchvaty,“ uviedol.


Liečba je súčasťou projektu Pomocná ruka

Nellyna nádej spočíva v bunkovej terapii založenej na obnove poškodených tkanív. Touto schopnosťou disponujú kmeňové bunky nachádzajúce sa v pupočníkovej krvi. Cord Blood Center nadviazala spoluprácu s Duke University Hospital, kde sú v klinickom skúšaní kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na svete zrejme najďalej.

Nelly Vadovičová sa tu podrobí unikátnej liečbe pod dohľadom priekopníčky v liečbe vlastnou pupočníkovou krvou a svetoznámej odborníčky Joanne Kurtzberg. Využitie kmeňových buniek vo svete skúmajú aj napríklad v súvislosti so získanou hluchotou detí, diabetom I. typu, reumatoidnou artritídou či autizmom.

Liečba Nelly je súčasťou projektu Pomocná ruka, v rámci ktorého rodinná banka Cord Blood Center aktívne vyhľadáva pacientov a transplantačné centrá, organizuje prístup k liečbe a finančne ju zabezpečuje. "Ide nám o to, aby pupočníková krv nebola len uchovávaná, ale aj využitá na liečbu. Naša vízia je umožniť čo najširšie využitie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na liečbu pacientov v súlade s trendmi vo svetovej medicíne,“ vyhlásil Kubeš.


Časť pacientov dostane placebo

Nelly začiatkom mája vycestuje do USA, kde ju čaká päťdňová liečba v neformálnom prostredí Duke University Hospital, ktorá patrí medzi desať najlepších amerických nemocníc. Po roku ju čaká druhá cesta do Spojených štátov amerických a o ďalší rok ešte jedna.

"Krv sa podáva ako transfúzia, po polhodine bunky môžu hľadať poškodené miesto," vysvetlil Kubeš. Keďže ide o klinickú štúdiu, časti pacientov na prvý pokus podajú placebo a až po roku pupočníkovú krv, u ďalšej skupiny zas naopak.

Samotní lekári pritom nebudú vedieť, ktorého pacienta začali liečiť a ktorého ešte nie. Ani Nelly teda nemá istotu, že jej pupočníkovú krv podajú už na najbližšej návšteve Duke University Hospital. Tiež nie je isté, či liečba zaberie, keďže jej účinky sa u každého pacienta prejavia inak. Ako však vyhlásili Nellyni rodičia Marianna a Enrico Vadovičovci, sú vďační za túto jedinečnú možnosť a veria, že stav ich dcéry sa zlepší. Výsledky klinickej štúdie by mali byť známe o tri roky.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rómovia sú nespokojní, chystajú masové protesty
<< predchádzajúci článok
V EÚ nás musí byť viac počuť, zhodli sa Gašparovič s Ilvesom