Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

01. decembra 2011

Slovákov zabíja alkohol, odborníci riešili zodpovedné pitie



Svetová zdravotnícka organizácia identifikovala alkohol ako tretiu najčastejšiu príčinu úmrtia po karcinogénnych a kardiovaskulárnych ochoreniach. Slovensko ako krajina má v tomto smere ...



Zdieľať
alkohol BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) - Svetová zdravotnícka organizácia identifikovala alkohol ako tretiu najčastejšiu príčinu úmrtia po karcinogénnych a kardiovaskulárnych ochoreniach.


Slovensko ako krajina má v tomto smere neradostnú štatistiku: zatiaľ čo podľa odhadov je asi 17-tisíc ľudí závislých od nelegálnych psychoaktívnych látok, v prípade alkoholu 5-7% z celkovej populácie spĺňa diagnostické znaky alkoholovej závislosti, čo predstavuje v slovenskom meradle cca 250 až 300 - tisíc ľudí). 10% slovenských žien a 20% mužov prevyšuje primeranú dennú dávku alkoholu v priemere o 30-60% a teda užívajú alkohol sebapoškodzujúcim spôsobom.


Primeraná denná alkoholická dávka

Predstava všeobecnej abstinencie v spoločnosti je nereálna. Preto je na mieste otázka, čo je teda primeraná dávka alkoholu denne? Odborníci a lekári sa zhodujú v tom, že je to jedno malé pivo denne ( 300-350ml), resp. 1,5 dcl vína alebo pohárik tvrdého alkoholu, resp. každý druhý deň.


Alkohol - zabijak nielen mozgových buniek

Pri nadmernom používaní alkoholu hrozí celá škála ochorení, ako cirhóza pečene, rakovina pankreasu, hrtana, u žien rakovina prsníka, kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak, polypy hrubého čreva a v neposlednom rade odumieranie mozgových buniek, častá je aj alkoholom spôsobená demencia.

Vyvíjajúci sa organizmus a psychika detí a mladistvých sú obzvlášť zraniteľné a aj samotná závislosť sa rozvinie veľmi rýchlo. U dospelých tento proces vzniku alkoholovej závislosti môže trvať roky až desaťročia, u mladistvých v extrémnych prípadoch len niekoľko mesiacov.


´Kultivované pitie´

V Prešove sa pod záštitou Primátora mesta Pavla Hagyariho konal seminár na tému prevencie zneužívania alkoholu u mladistvých.

Odborníci z radu psychológov, sociálnych pracovníkov a street workerov spolu so zástupcami miestnej štátnej správy, samosprávy a neziskových organizácií diskutovali o štatistike zneužívania alkoholových nápojov mladistvými na Slovensku, prevencii a vplyve rodiny a školy na tento negatívny jav.

"Alkoholový problém je zlyhanie spoločnosti. My ako spoločnosť stále nevieme tento problém efektívne riešiť. Napríklad prevencia na základných školách sa u nás oneskorila o jednu generáciu. V posledných rokoch došlo k pozitívnemu posunu, efektívne sú stratégie zamerané na "kultivované" pitie a znižovanie negatívnych dôsledkov a škôd. Príkladom sú aj korektné a veľkorysé kampane z prostredia alkoholického priemyslu a ochota investovať do kampaní, ktorých cieľom je aby si ľudia produktmi týchto spoločností neublížili", povedal na margo problému popredný slovenský odborník na prevenciu Mgr. Rastislav Šenkirik z Protidrogového centra Petržalka.


Cesta k alkoholu

Ako uviedla klinická psychologička Barbora Kuchárová z neziskovej organizácie OZ Prima, "Veľakrát cesta k alkoholu je posttraumatickým riešením straty alebo hyperkompenzačným obdobím, keď ľudia prekonajú nejakú záťažovú situáciu v živote, ako rozvod, rozchod, odchod blízkej osoby, koniec pracovnej alebo športovej kariéry. Ak toto pretrvá viac ako šesť mesiacov, môže stav hraničiť so závislosťou". Zároveň poukázala na komplexnosť podmienok stanovenia závislosti a jej šiestich znakov: craving (chuť opakovať), zvyšovanie frekvencie a intenzity, sebaokúzlenie ( koľko vládzeme vypiť), princíp lievika (zúženie potrieb, záujmov, potrieb, okruhu priateľov), sebapoškodenie a narušenie vlastných primárnych potrieb).


Zodpovedné pitie

O svojich skúsenostiach z práce sociálneho pracovníka a street workera z bratislavského Pentagonu porozprával Adam Janda z OZ Prima.

Seminár organizovala spoločnosť Pivovary Topvar, finančne ho takisto podporil BECEP z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

"Je prioritou našej spoločnosti venovať sa témam zodpovedného pitia a prevencie pred zneužívaním alkoholu. Zároveň je našou ambíciou byť jednotkou na trhu v týchto aktivitách. Takýmito konkrétnymi projektmi demonštrujeme aktívny záujem podieľať sa na prevencii a riešení tohto vážneho spoločenského problému. S OZ Prima a BECEP-om spolupracujeme už piaty rok. Prešov sme si vybrali ako pilot nového trojročného projektu k alkoholovej prevencii, aj vzhľadom na polohu nášho pivovaru vo Veľkom Šariši a v rámci podpory miestnej komunity," povedala Miriam Šramová, manažérka korporátnych vzťahov spoločnosti Pivovary Topvar.
Spoločnosť sa dlhodobo a koncepčne venuje problematike alkoholovej prevencie. Je autorom projektu alkoholového počítadla promile info, ktoré tohto roku povýšila na úroveň iPhone a androidovej aplikácie.

Viac info na: www.promileinfo.sk

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Martin sa bráni: Ošetrujeme i cudzích pacientov
<< predchádzajúci článok
SKAU: Zrušenie povinnosti auditu