Rastúce ceny, nezamestnanosť, ekonomická situácia a systém zdravotnej starostlivosti patria podľa občanov Slovenska medzi najdôležitejšie problémy, ktorým musí krajina v súčasnosti čeliť. Vyplýva ...
BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - Rastúce ceny, nezamestnanosť, ekonomická situácia a systém zdravotnej starostlivosti patria podľa občanov Slovenska medzi najdôležitejšie problémy, ktorým musí krajina v súčasnosti čeliť. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov prieskumu Eurobarometer. Na prvé miesto pritom Slováci zaradili infláciu, ktorú za jeden z dvoch najväčších problémov označilo 43 % opýtaných. Pridali sa tak k občanom celej Európskej únie (EÚ), pre ktorých sú rastúce ceny takisto najväčším problémom. Druhým najvážnejším problémom v očiach Slovákov je nezamestnanosť, ktorú označilo 29 % občanov. Ekonomická situácia je jedným z najväčších problémov podľa 28 % opýtaných a systém zdravotnej starostlivosti podľa 26 % respondentov.
Z pohľadu trendov je najvýraznejší nárast vnímania rastu cien ako najväčšieho problému, ktorému musí Slovensko v súčasnosti čeliť. Kým na jar minulého roku tento problém označilo 19 % Slovákov, na jeseň to už bolo 33 % a na jar 2008 až 43 %. Druhý najvýraznejší trend sa týka poklesu vnímania nezamestnanosti ako jedného z dvoch najväčších problémov krajiny. "Aj keď v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom nenastala takmer žiadna zmena, potvrdil sa prudký pokles vnímania nezamestnanosti ako problému sužujúceho krajinu, ktorý bol na Slovensku zaznamenaný v uplynulom období," uvádza sa v Eurobarometri. Kým totiž na jar 2006 považovalo nezamestnanosť za jeden z dvoch najzávažnejších problémov svojej krajiny 61 % Slovákov, na jar 2008 to bolo už len 29 % opýtaných.
Pod pokles vnímania nezamestnanosti ako jedného z najvážnejších problémov krajiny sa podľa Eurobarometra s najväčšou pravdepodobnosťou podpísali faktory ako príchod nových zahraničných investorov vytvárajúcich nové pracovné miesta, prejavujúci sa nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ktorý začínajú pociťovať zahraniční investori v niektorých lokalitách, zníženie miery nezamestnanosti v oficiálnych štatistikách a tiež aj silná medializácia uvedených faktorov. "Na druhej strane pod nárast vnímania rastu cien ako najväčšieho problému, ktorému musí Slovensko čeliť, sa podpísal rast cien potravín a ropy na svetových trhoch, ako aj obavy obyvateľov z dopadu prechodu na novú menu euro," uvádza sa v materiáli.
Pokiaľ ide o očakávania týkajúce sa ekonomickej situácie vo svojej krajine, sú Slováci naladení pozitívnejšie než je celoeurópsky priemer. Avšak aj na Slovensku je viac tých, ktorí očakávajú zhoršenie, ktorých bolo 35 %, než tých, ktorí očakávajú zlepšenie, ktorých bolo 28 %. V EÚ pritom zlepšenie ekonomickej situácie vo svojej krajine očakáva v priemere 16 % a zhoršenie 46 % opýtaných. Z pohľadu trendov však už hodnotenie tak pozitívne pre Slovensko nevyznieva. V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom sa totiž podiel tých, ktorí očakávajú zmenu k lepšiemu nezmenil, kým podiel Slovákov očakávajúcich zhoršenie sa zvýšil o 7 percentuálnych bodov. "Tento negatívny trend je prekvapujúci vzhľadom na to, že slovenská ekonomika zažívala nebývalý rozmach. Z tohto dôvodu môžme predpokladať, že príčinou rastu pesimizmu Slovákov boli zrejme obavy z dopadu krízy na svetových finančných trhoch na slovenskú ekonomiku a tiež pokles dôvery v ekonomickú politiku vlády," uvádza sa v prieskume.
Očakávaný vývoj finančnej situácie domácností za posledného dva a pol roka takmer kopíruje vývoj očakávaní týkajúcich sa ekonomickej situácie na Slovensku. Zlepšenie pritom očakáva 22 % Slovákov, zhoršenie 31 % opýtaných a žiadnu zmenu nečaká 45 % respondentov. V súvislosti s očakávaniami týkajúcimi sa možnosti zamestnania vo svojej krajine sú Slováci optimistickejší ako celoeurópsky priemer. Takmer tretina (32 %) opýtaných v tomto smere očakáva v nasledujúcich dvanástich mesiacoch zlepšenie, čo je o 11 percentuálnych bodov viac ako priemer EÚ. Zhoršenie očakáva presná štvrtina opýtaných Slovákov.
SITA