Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. októbra 2011

Slováci zarábajú menej ako Česi, ale viac ako Maďari



Priemerný plat na Slovensku bol podľa online platového prieskumu Platy.sk o 11 % nižší ako priemerný plat v Českej republike. Naopak, oproti Maďarsku v priemere o 12 % viac. Na Slovensku sú ľudia ...



Zdieľať
bankovky penazenka BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Priemerný plat na Slovensku bol podľa online platového prieskumu Platy.sk o 11 % nižší ako priemerný plat v Českej republike. Naopak, oproti Maďarsku v priemere o 12 % viac. Na Slovensku sú ľudia platení najlepšie spomedzi uvedených štátov len ak pracujú vo farmácii, v centrách zdieľaných služieb alebo vo výrobe a rozvode elektriny. Agentúru SITA o tom informovala PR manažér spoločnosti Profesia Lucia Burianová.


Na Slovensku bol priemerný mesačný plat v treťom štvrťroku tohto roku v hrubom 896 eur. Najviac zarábali ľudia pracujúci v odvetviach, ako sú informačné technológie, leasing, telekomunikácie, farmácia a bankovníctvo. Najhoršie platení sú podľa online platového prieskumu Platy.sk ľudia pracujúci v odvetviach sociálna starostlivosť, reštaurácie, bary, jedálne a textilná, odevná a kožiarska výroba.

V porovnaní s našimi najbližšími susedmi nevychádzajú platy na Slovensku (896 eur) najlepšie. V priemere nedosahujú úroveň hrubých platov v Českej republike (1003 eur) a ani vo viacerých odvetviach úroveň miezd v Maďarsku. Platy u nás sú vyššie ako priemerné hrubé mzdy v Maďarsku (797 eur), no vo viacerých odvetviach, ako napríklad papierenstvo a telekomunikácie, zarobia ľudia v Maďarsku viac ako u nás.

Do Českej republiky sa podľa výsledkov prieskumu oplatí odísť za vyššími zárobkami v podstate ľuďom z ktoréhokoľvek odvetvia. "Vo väčšine odvetví totiž slovenské platy ani po takmer dvadsiatich rokoch od rozdelenia nedohnali české platy. Výnimku, kedy sú ľudia v Českej republike platení horšie ako na Slovensku, tvoria tri odvetvia, farmácia, výroba, rozvod elektriny a centrá zdieľaných služieb. Ide však o rozdiel niekoľko málo percent, čo v prepočte znamená rozdiel ani nie sto eur," uviedla Burianová.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cestnú daň v Prešovskom kraji poslanci nezvýšili
<< predchádzajúci článok
Voľby v Tunisku boli podľa EÚ transparentné