Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. mája 2012

Slováci zaplatia za odchod Grécka z eurozóny miliardy eur



Ak by Grécko nakoniec opustilo eurozónu, pre Slovenskú republiku by to v prvom rade znamenalo, že garancie, ktoré poskytla prostredníctvom eurovalu a Európskej centrálnej banky by sa premietli do reálnej ...



Zdieľať
europska unia BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) - Ak by Grécko nakoniec opustilo eurozónu, pre Slovenskú republiku by to v prvom rade znamenalo, že garancie, ktoré poskytla prostredníctvom eurovalu a Európskej centrálnej banky by sa premietli do reálnej finančnej pomoci.


"Odchod Grécka by nás tak stál viac ako dve miliardy eur, čo je v súčasnej situácii veľmi negatívna správa," uviedol pre SITA analytik spoločnosti TRIM Broker Ronald Ižip.

Pracovná skupina ministrov financií eurozóny pritom údajne vyzvala členské štáty, aby sa na možnosť odchodu Grécka z eurozóny začali individuálne pripravovať. Lídri krajín Európskej únie sa ale na stredajšom summite v Bruseli zhodli na tom, že si želajú zotrvanie Grécka v eurozóne, bude však musieť rešpektovať svoje záväzky.

Taliansky premiér Mario Monti však vo štvrtok poznamenal, že požiadavky na Grécko sú nereálne a dosiahnutie hospodárskych reforiem môže trvať desaťročia.

Premiér SR Robert Fico považuje správy o plánoch na odchod Atén z eurozóny za dezinformáciu. "Tu ide predovšetkým o to, že dochádza k vyberaniu peňazí v gréckych bankách a je dôležité prijímať určité opatrenia, aby sa tomu ďalej zabraňovalo. Dokonca sú informácie, že na jednej strane sa peniaze z Grécka vyťahujú von, a potom najbohatší Gréci kupujú v Nemecku a vo Francúzsku najluxusnejšie nehnuteľnosti," povedal Fico po stredajšom summite v Bruseli.

Aj keď momentálnou hlavnou otázkou je, či Grécko ostane alebo neostane v eurozóne, podľa analytika Ižipa nie je táto krajina kľúčovým problémom eurozóny.

"Je ním euro, ktoré spôsobilo bubliny v južanských krajinách, výrazne zvýšilo ich nekonkurencieschopnosť a naďalej spôsobuje to, že ich ekonomiky divergujú od ekonomík jadra. Preto nie je podstatné to, či Grécko odíde alebo nie, ale či predstavitelia eurozóny nájdu model fungovania spoločnej ekonomiky," skonštatoval.

Práve pre problémy európskych ekonomík a obavy o možný odchod Grécka euro oslabilo tento týždeň na 21-mesačné minimum voči doláru.

"Zatiaľ stále platí, že fungovanie eurozóny je drahé a niekto zaň musí platiť, momentálne zaň platíme cez euroval a európsku centrálnu banku. Avšak náklady na fungovanie eurozóny sa čoskoro zmenia z garancií na reálne peniaze. V takom prípade hrozí, že sa eurozóna začne pomaly rozpadať a len sotva vie niekto povedať, kde to skončí," uzavrel Ižip.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia údajne zadržala nitrianskeho podpredsedu kraja
<< predchádzajúci článok
V kauze mafiánskej vraždy žiadajú väzbu pre Ľuboša F.