Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. novembra 2013

Slováci zaostávajú vo financiách za Európou



Slováci za 20 rokov existencie finančného sprostredkovania značne pokročili, ale za vyspelými krajinami Európy stále zaostávajú. Uviedli to dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia ...



Zdieľať
Bratislava 26. novembra (TASR) - Slováci za 20 rokov existencie finančného sprostredkovania značne pokročili, ale za vyspelými krajinami Európy stále zaostávajú. Uviedli to dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko.

Foto: Andrej Galica

Finančné sprostredkovanie výrazne zmenilo spôsob, ako využívame finančné produkty. Investície do životného poistenia sa takmer strojnásobili a priemerný počet zmlúv, uzavretých cez sprostredkovateľa, stúpol podľa štatistík OVB Holdingu priemerne na 2,4 zmluvy a takmer sa vyrovnal susedným Čechám (2,5).

Napriek tomu zostávajú Slováci voči vyspelej Európe nedostatočne poistení s rezervami vo finančnom plánovaní a finančnej gramotnosti. Jedným z dôvodov je fakt, že o finančných záležitostiach sa väčšina ľudí prioritne radí s rodinou a iba každý šiesty Slovák osloví profesionála – finančného sprostredkovateľa.

Pôvodom nemecká a dnes celoeurópska spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko je dnes trhovou jednotkou s viac ako 800.000 klientmi a takmer 2 miliónmi uzavretých zmlúv.

Podľa prieskumu GfK z júna 2013 pre OVB Allfinanz Slovensko až 55 % Slovákov rieši finančné záležitosti s rodinou, približne pätina navštívi banku alebo hľadá informácie na internete. Na profesionála - finančného sprostredkovateľa – sa obracia len 14 % opýtaných.

Slováci zostávajú oproti vyspelým štátom s odstupom nedostatočne poistení. Kým poistná suma v životnom poistení dosahuje 1,3 % HDP, v Nemecku je to 3,1 % a vo Veľkej Británii až 8,4 %. Kým majetok si vážime porovnateľne, v poistení životnej úrovne sme aj po dvadsiatich rokoch výrazne za vyspelou Európou.

Medzi dôvody, prečo Slováci nevyužívajú rady od profesionálov, patrí podľa prieskumu GfK aj pocit, že finančné plánovanie je len pre bohatých. Viac ako pätina Slovákov hovorí, že nemá peniaze, aby oslovila sprostredkovateľa. Pritom finančne plánovať sa dá pri akomkoľvek pravidelnom príjme.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Organizácie žiadajú stiahnutie novely zákona o sociálnych službách
<< predchádzajúci článok
Vyhodnotenie kampane Študentská kvapka krvi 2013